Každým dnem se po celém světě vyhazuje mnoho nespotřebovaných potravin. Dle některých průzkumů je to dokonce okolo 1,3 miliardy tun potravin za rok, tím by se nasytilo až tři miliardy obyvatel. Od roku 2020 se 29. září slaví Mezinárodní den povědomí o plýtvání jídlem, jehož cílem je více informovat o tomto globálním problému. Níže naleznete několik tipů, jak plýtvání tímto cenným zdrojem omezit a případně úplně zabránit.
Tip č. 1: Stálý nákupní seznam
Vytvořte si seznam potravin, které máte rádi a často je konzumujete a zároveň které lze vzájemně kombinovat. Seznam si můžete sepsat jak v elektronické (Word) tak v papírové podobě. Tento seznam poté bude vaším tahákem při každém nakupování. Já jej používám už více než rok a je mým skvělým parťákem. Pokud je zrovna v akci některá potravina ze seznamu, která se nekazí příliš rychle (konzervy, zavařeniny, krabicové mléko apod), nakoupím ji větší množství do zásoby.
Tip č. 2: Spotřebujte to
Zní to jednoduše, že? Tajemství je v tom, nedávat potraviny, které je nutné spotřebovat co nejdříve, do zadní části lednice nebo skříňky, ale hezky dopředu, ať jsou stále na očích. Až budete příště svou lednici nebo skříňku plnit novými potravinami, zkontrolujte nejprve datum spotřeby na těch již starých. Staré posuňte do přední části a nové do zadní části. Tak by se vám již nemělo stávat, že něco nestihnete spotřebovat.
Tip č. 3: Zamrazte to
Nakoupili jste najednou více masa, protože bylo za výhodnou cenu? Dejte ho do mrazáku na později. To samé můžete udělat i s mnoha dalšími potravinami, téměř vše lze zamrazit. Dokonce i guláš od včera, vývar nebo pečivo, zeleninu a ovoce taktéž. Ty můžete poté použít do polévek, smoothie, je tolik možností.
Tip č. 4: Pozvěte ostatní
Sešlo se vám doma najednou více jídla, které pravděpodobně nestihnete sníst? Pozvěte přátele, sousedy nebo rodinu na večeři. Jednak utužíte přátelské vztahy a také si skvěle pochutnáte. Když to navíc pojmete jako společné vaření, určitě si užijete i spoustu legrace.
ChytráŽena.cz