Ruční práce jako terapie
V zahraničí doporučují lékaři svým pacientům s depresemi nejdříve kursy pletení, než jim předepíší antidepresiva. Pletení totiž báječně uvolňuje a posiluje pocit vlastní hodnoty. Vědci zjistili, že také snižuje krevní tlak a odbourává stres stejně jako jóga a meditace.
Rytmické klepání jehlic se podobá uklidňující mantře. A zatím co se mozek soustředí na práci, myšlenky konečně dojdou klidu.
Bolesti ustoupí
Dokonce i lidem s chronickou bolestí ruční práce prospívá. Při práce s jehlicemi necítí bolest tak intenzivně. Vědci jsou přesvědčeni, že mozek dokáže najednou zpracovat pouze určité množství informací a když se zabývá pletením, alespoň dočasně tím potlačí vnímání bolesti.
Lepší paměť
Další studie dospěla k závěru, že ruční práce zpomaluje u seniorů ochabování mozkových funkcí. Kdo rád háčkuje nebo plete, ten podle ní trpí méně často poruchami kognitivních funkcí (poznávací funkce) například ztrátou paměti.
U jiných činností, třeba čtení novin, nebo poslouchání hudby, nebyla tato souvislost zjištěna. Vědci jsou přesvědčeni, že ruční práce podporují rozvoj spojení mezi nervovými buňkami v mozku, která jsou důležitá pro duševní zdraví. Kreativita a logika jsou při pletení nepostradatelné a rytmické pohyby obou rukou napomáhají i lepší spolupráci obou mozkových hemisfér.
Nemusíme zrovna vyplétat norské vzory, hladce a obrace se naučí každý.
A vlastnoručně upletená šála, či čepice, nebo svetr, potěší každého.
Mohu jen potvrdit. Mě samotnou pletení a háčkování velmi baví a ráda tvořím pro dospělé i pro dětičky - vnoučata. Tvořím ráda a vždy mě zaujme něco nového a pěkného.
ChytráŽena.cz