Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Vodnář - roční horoskop na rok 2025Vodnář - roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 12.02. 2025
Dnes má svátek Slavěna
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak pohlížet na známky dětí

12. 06. 2013 | Výchova
Vysvědčení se blíží a napětí postupně stoupá častěji u rodičů než u dětí. Zatímco někteří školáci se už těší na dvouměsíční volno, jiní s obavami očekávají chvíli, kdy rodiče dostanou do ruky jejich vysvědčení. Mnozí rodiče zažívají stres až na poslední chvíli, o to ale může být silnější. Jak se tedy na vysvědčení vašeho školáka co nejlépe připravit, abyste předešli negativním emocím? Co o dětech vlastně známky vypovídají a jak se k vysvědčení staví v zahraničí?

Klíčová je komunikace se školou

Rodiče, kteří se o prospěch dítěte zajímají průběžně a aktivně komunikují s pedagogy, už dobře vědí, na co se mohou připravit. V některých školách fungují osobní konzultace s dítětem i rodičem, jinde považují za dostačující účast na třídních schůzkách. Pokud u dítěte došlo k dramatickému posunu k horšímu, měl by si třídní učitel sám pozvat rodiče do školy a probrat s nimi možné důvody. Nebylo dítě dlouhodobě nemocné? Došlo v rodině k nějakému zvratu, jako je rozvod, úmrtí nebo vážná nemoc někoho blízkého? Důvodem může být také osobní nevraživost mezi dítětem a některým z pedagogů, nebo problémy ve školním kolektivu. Důležitý je také vztah rodiče s dítětem, to jestli mu dokážeme naslouchat a včas rozpoznat signály, že něco není v pořádku. Pokud máme signály, že prospěch nebude nejlepší, nemá smysl čekat s řešením nebo trestem až na poslední den školy.

Jak pohlížet na známky dětíJak pohlížet na známky

České školy využívají nejčastěji sumativní hodnocení v podobě klasifikace 1 až 5. Každá škola postupuje podle svého školního řádu, kde jsou stanovena hodnotící kritéria. Ta vychází ze školských dokumentů. Školy mohou využívat i slovní hodnocení, popřípadě kombinaci obojího. Většina rodičů sice očekává ‚známkování‘, avšak v konečném důsledku, pokud neprobíhá potřebná komunikace se školou, je pro ně méně srozumitelné, co se za známkou vlastně skrývá.

Zvládá mé dítě, co má? Posunulo se ve svých vědomostech a dovednostech? Je v něčem napřed? Má nějaký problém? Mohu mu nějak pomoci? Využívá plně svých schopností? Tato neprůhlednost se projevuje zejména při přestupech na jinou školu a může mít dokonce negativní dopad na osobnost dítěte. Využívání tzv. formativního hodnocení je cesta, jak pomoci dítěti podpořit jeho kognitivní, ale i sociální, emoční a osobnostní rozvoj. Stále více škol se touto cestou začíná ubírat.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
A ta škola nemá ředitele? Kdybyste se domluvily a ozvaly se společně, určitě by to pomohlo. A kdyby ne, hledala bych jinou školu, trauma z první třídy si dítě nese celý život.
Obrázek uživatelky
profil
To jsou dost smutné zkušenosti - chudáci děti.
Obrázek uživatelky
profil
Přesně tak - pokud se o prospěch dítěte zajímám celý rok a komunikuju s učiteli, tak mě nemůže nic překvapit. Každý normální rodič na konci roku vysvědčení společně s dítětem zhodnotí, v klidu, žádný křik, nebo nedejbože bití. Já synovi od zhruba páté třídy říkám, že se učí PRO SEBE a svoji budoucnost, ne pro nás..teď je na gymplu a celkem pohoda Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Pokud rodiče komunikují s dítětem o škole po celý rok, nemají být přece z čeho překvapeni.
NEchápu rodiče, kteří se celý rok nezeptají dítěte, jak e mu daří ve škole a jestli nepotřebuje s něčím pomoc a pak na konci roku dělají BUBUBU.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles