Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 27.01. 2025
Dnes má svátek Ingrid
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak poznat, že je psovi venku zima?

26. 01. 2025 | Zvířátka
Psi jsou velmi odolní tvorové, ale to neznamená, že necítí chlad. Zima a mráz na ně může působit stejně nepříjemně jako na lidi, zvláště pokud nejsou na mrazivé počasí zvyklí nebo pokud patří mezi plemena s kratší srstí. Jak tedy poznat, že je vašemu psovi venku zima a potřebuje vaši pomoc?

Psi, kteří pociťují chlad, mohou vykazovat specifické chování nebo fyzické příznaky, kterými dávají najevo, že by potřebovali vaši pomoc. Mezi nejčastější patří chvění, zvedání tlapek a choulení.

    1. Třes a chvění


Stejně jako u lidí je třes u psů reflexem těla na chlad. Pomáhá vytvářet teplo svalovým stahováním, ale je to jasný projev toho, že je psovi nepohodlně. Kromě třesu je možné u vašeho mazlíčka pozorovat i celkový neklid, kdy například přechází z místa na místo nebo často mění pozice. Pokud tedy vidíte, že se zvíře třese, je nejlepší možnou variantou ho hned zahřát. Oblečte mu kabátek, zkraťte procházku a co nejrychleji ho přiveďte do tepla.

    2. Zvedání tlapek


Studený povrch, jako je sníh nebo led, může být pro tlapky bolestivý. Pes může střídavě zvedat tlapky nebo je olizovat. Mráz však není jediným psím nepřítelem. Pro psy žijící ve městech jsou hlavním problémem osolené chodníky a cesty. Nechráněným tlapkám škodí. Před odchodem z domu můžete psům namazat tlapky vazelínou, díky které sůl nepronikne do kůže. Po příchodu zpět domů jen tlapky otřete vlhkým hadříkem. Anebo můžete pořídit speciální botičky, ve kterých bude psovi teplo a nedostane se tam sůl.



    3. Schovávání a hledání tepla


Pes, který je zmrzlý, se bude snažit najít závětří nebo teplejší místo. To znamená, že se bude třeba snažit zalézt pod auto nebo lavičku, škrábat na dveře domu, od kterého se nebude chtít vzdálit na procházku s vámi, nebo se začne lísat k vám. Věnujte tomuto signálu pozornost. Pokud pes aktivně hledá teplejší místo, vezměte ho domů nebo do teplejšího prostředí.

    4. Napjaté svaly a strnulé držení těla


Pes se snaží zachovat teplo, proto drží tělo strnule a může působit nepříjemně až podrážděně. Je možné, že si během procházky začne častěji sedat nebo lehat, i když obvykle při procházce pokračuje dál. Toto chování může být reakcí na bolestivost kloubů nebo ztrátu tepla. Někteří chlupáči naopak reagují nervozitou – začnou poštěkávat nebo kňučet, aby vám dali najevo, že není něco v pořádku. Kontrolujte jim také uši, které se v zimě špatně prokrvují a mohou mít na špičkách omrzliny.

    5. Nízká aktivita


Psi, kteří jsou zmrzlí, mohou být apatičtější nebo odmítají pohyb. Chlad zpomaluje stejně jako u lidí psí tělo a jejich pohyby. Dochází ke snížení energie a komfortu psa, což ovlivňuje jeho chování. Apatie nebo podrážděnost jsou běžné reakce na nepříjemné prostředí.  Proto sledujte, zda je pes pasivní, odmítá pohyb, nebo naopak reaguje podrážděně na podněty, které by normálně ignoroval. Pokud pes nevypadá „ve své kůži“, vezměte ho co nejdříve domů. Po příchodu do tepla ho pozorujte – pokud se chování nezlepší, zvažte návštěvu veterináře.

Zohledněte plemeno a velikost


Některá psí plemena jsou na chlad citlivější než jiná. Psi s krátkou srstí nebo bez podsady, jako jsou chrtí plemena, dobrmani nebo francouzští buldočci, budou více trpět chladem. Malá plemena mají také větší problém udržet tělesné teplo než velcí psi. Naopak plemena jako husky nebo malamuti, která byla šlechtěna do chladných podmínek, si se zimou poradí lépe. To ale neznamená, že nepotřebují ochranu, zvláště při extrémních mrazech.

Jak psovi pomoci


Pokud zpozorujete, že je vašemu psovi venku chladno, vezměte ho co nejdříve do tepla. Nabídněte mu teplou deku nebo pelíšek a zkontrolujte jeho tlapky na případné omrzliny. Pokud je pes promočený, jemně ho osušte a zahřejte. Vyhněte se přímému kontaktu s horkem, jako jsou topení nebo fén, protože to může způsobit šok. Pokud často venčíte v chladném počasí, měli byste zvažovat ochranné pomůcky:

    • Psí oblečení: Kabátky a svetry pomáhají udržet teplo, obzvláště u menších nebo citlivějších plemen.
    • Speciální botičky: Chrání tlapky před mrazem, sněhem nebo solí, která může způsobit podráždění.
    • Mazání tlapek: Speciální balzámy nebo vosky chrání tlapky před popraskáním a omrzlinami.


Nejlepší cestou je prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit nepohodlí z chladu, je prevence. Zkrátíte-li dobu venčení během extrémní zimy a zajistíte-li psovi vhodné oblečení, můžete předejít mnoha problémům. Ideální je zapojit také do každodenní výživy přidání olejů, které jsou bohaté na omega 6 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Vyzkoušejte lososový, lněný, nebo tresčí. Celkově podpoří imunitu, ale i pomáhají při problémech se srstí a kůží. Pokud váš pes zrovna netouží po procházce, měli byste ho nechat raději v teple domova. V případě, že pozorujete nachlazení či rýmu, můžete vyzkoušet jitrocelový sirup. Případně se rovnou vydejte raději k veterináři, než se z nachlazení stane zápal plic. Sledujte proto předem počasí a buďte vždy ohleduplní k potřebám svého psa.


Zdroj, foto: Krmiva Pučálka



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !