Mžourá při pohledu na tabuli? Nejmodernější brýlové čočky
pro děti umí i zastavit krátkozrakost
Celosvětová data ukazují výrazný nárůst očních vad u dětí, proto je v posledních letech kladen stále větší důraz na vývoj v oblasti dětské oftalmologie. Výsledkem jsou nové produkty, které se zaměřují na zpomalení a v některých případech dokonce i zastavení progrese oční vady.
Jaké oční problémy vlastně
děti trápí?
U dětí se nejčastěji setkáváme se dvěma typy očních vad - krátkozrakostí a dalekozrakostí. Dalekozrakost neboli hypermetropie je většinou podmíněná věkem dítěte a tím, že dětské oko není dorostlé do potřebné předozadní délky. Paprsky vstupující do oka se tedy sbíhají za sítnicí a tím vzniká neostrý obraz. Tato vada ale u většiny dětí s přibývajícím věkem postupně vymizí.
Druhou a čím dál častěji se vyskytující oční vadou je krátkozrakost neboli myopie. Ta je naopak způsobena nadměrným růstem délky oka, kdy paprsky v oku dopadají před sítnici místo na ni. První projevy myopie se typicky začnou projevovat kolem 6. roku života, tedy v období nástupu do školy. Někteří školáci špatně vidí na tabuli, jiní si na žádné komplikace stěžovat nemusí, protože nemají srovnání po korekci. Praktický lékař nemusí vadu odhalit. Nekorigovaná krátkozrakost se ale zhoršuje až o 30 % rychleji a pokud zůstane myopie neléčená, zvyšuje se riziko očních onemocnění v pozdějším věku.
Brýlové čočky pro děti s myopií
Jak takové čočky pro děti získat?
Pohledem dítěte
Péče o dětské oči je důležitá o to více, že včasné odhalení očních vad je mnohdy hlavním faktorem jejich úspěšné léčby či korekce. Neopomíjejte proto pravidelné prohlídky u očního lékaře.
Pandemie krátkozrakosti
Jak předcházet rozvoji myopie u dětí?
● U školáků od 6 do 12 let by doba strávená u počítače či jiných digitálních obrazovek neměla přesáhnout dvě hodiny nad rámec školních povinností nebo on-line výuky.
● Během práce na blízko (čtení, práce na počítači) by si dítě mělo dávat časté přestávky, při kterých se dívá do dálky, nejlépe z okna. Ideální je vyvážit každých 20 minut namáhání očí 20 sekundami dívání se dálky.
● Při práci na počítači dbejte na kvalitní osvětlení místnosti a adekvátní nastavení jasu monitoru (čím více světla v místnosti, tím vyšší jas a naopak) a správné sezení (horní hrana počítače je v úrovni očí).
● Kniha, telefon nebo tablet by měly být od očí vzdálené na délku předloktí.
● Dbejte, aby dítě mělo dostatek spánku (nenechávejte telefon přes noc v pokojíčku) a kvalitní pestrou stravu.
● Choďte s dětmi na pravidelné prohlídky u oftalmologa.
● Pokud má dítě předepsanou korekci, důsledně ji dodržujte.
Zdroj, foto: Lentiamo