S příchodem podzimu zahrada volá po péči, která zajistí její zdraví a krásu i v další sezóně. Ať už máte dům, který obýváte celoročně, nebo jen víkendovou chatu, podzimní úklid je klíčovým krokem pro to, aby zahrada přečkala zimu v co nejlepší kondici.
Péče o zahradu u celoročně obývaného domu se výrazně liší od zahrady u rekreačního objektu. U domů, kde budete i přes zimu, můžete údržbu provádět průběžně – odhrnování sněhu, zalévání zimních druhů rostlin, případně péče o venkovní nábytek. U rekreačních objektů, které přes zimu nepobýváte pravidelně, je nutné se zaměřit na dlouhodobá opatření.
Úklid listí nejen kvůli estetice
Jedním z prvních úkolů, které na vás na podzim čekají, je shrabání listí. Nedělá se jen kvůli vzhledu zahrady. Ponechané vrstvy mokrého listí mohou způsobit hnilobu trávníku a přispívat k šíření plísní. Shrabané listí můžete navíc využít ekologicky, buď jako přirozenou izolaci pro citlivější rostliny, nebo ho přidat na kompost, kde vytvoří cenný zdroj živin. Na menších zahradách, kde by mohl zápach z tlení obtěžovat, pořiďte kompostér.
Připravte trávník na zimní spánek
Podzim je ideální čas pro vertikutaci trávníku. Tento proces, při kterém se odstraní mechy a nečistoty z trávníku, podpoří jeho růst a připraví jej na zimu. Pokud máte v plánu zasít novou trávu, udělejte to před příchodem prvních mrazíků, aby měla semena čas zakořenit,. Nezapomeňte ani na kvalitní hnojivo, které je bohaté na draslík, pomůže trávníku posílit kořeny a zvýší jeho odolnost vůči zimním mrazům.
Stříhání a zazimování rostlin
Stromy, zejména ty ovocné, by měly projít odborným prořezem, který zlepší jejich tvar a zdraví. Nenechte se ale strhnout a přistupujte k tomu oparně, rány způsobené necitlivým průřezem by se přes zimní spánek nemusely dobře zahojit. Zaměřte se jen na suché, odumřelé a nemocné větve a na stromy tak husté, že by se k nim nedostalo dostatek světla. Pokud byste u nich nezasáhli, nemusely by mít na jaře dost síly a nevyrašily by na nich pupeny.
Keře si svou pozornost také zaslouží. Zkontrolujte stav živého plotu, odstraňte suché větve a zabraňte prorůstání do prostoru. Bobuloviny nám nadělily úrodu dobrých plodů a na podzim je potřeba jim to oplatit, keře musíte zbavit starých větví a slabých výhonu. Citlivější rostliny, jako jsou růže nebo trvalky, je potřeba zakrýt chvojím, listím nebo netkanou textilií, aby byly jejich kořeny chráněny před nízkými teplotami.
Ochraňte nejen zahradní nábytek
Většina zahradního nábytku vydrží venku celoročně, stačí ho zakrýt plachtou. Pokud ale máte dřevěné či kovové kousky, je lepší je na zimu uložit do kůlny nebo garáže. Dřevo by mohlo nasát vlhkost a začít praskat, zatímco kov může zrezivět. Zahradní nářadí také zaslouží pozornost – pečlivě ho očistěte, naostřete a uložte na suché místo, aby vám sloužilo další sezónu.
Ochrana jezírek a zahradních dekorací
Pokud máte zahradní jezírko, věnujte svou pozornost na podzim i jemu. Vyčistěte ho od napadaného listí a snižte hladinu vody, aby nedošlo k zamrznutí a poškození struktury jezírka. Pro menší jezírka můžete použít speciální plováky, které zabrání tvorbě ledu. Zahradní dekorace, ať už keramické sošky, nebo větší kusy, jako jsou fontány, by měly být uloženy na zimu do bezpečí, aby nebyly vystaveny mrazům, které by je mohly poškodit. I drobnosti, jako jsou zahradní lucerny, by měly být důkladně očištěny a uloženy.
Nezapomeňte na detaily, které mohou ušetřit čas na jaře
Zdroj, foto: HORNBACH