Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak přispět na charitu a nenaletět? Spolehlivé neziskovky poznáte podle 5 zásad

1. 07. 2017 | Finance
Darovat peníze na dobročinné účely je podle statistik u nás čím dál tím častější. Daňová přiznání z uplynulých pěti let naznačují, že dárců přibývá z řad lidí i firem.

Jenže komu dnes můžete své peníze svěřit s jistotou, že se opravdu dostanou k potřebným? V České republice je víc než 120 tisíc různých charit, dobročinných a neziskových organizací. Většina z nich se chová poctivě, ale čas od času se objeví i sbírky, které mají za úkol jen vylákat lidem peníze z kapsy, a reálně nikomu nepomohou. Proto pro Vás máme 5 zásad, jak vybrat spolehlivou „neziskovku“.

1.    Je to zavedená firma

Pokud si vyberete jednu ze zavedených neziskových a veřejně prospěšných organizací, určitě neuděláte chybu. Jestliže působí „neziskovka“ v České republice nebo ve světě alespoň tři roky, jistě bude mít na svém webu dost informací o tom, abyste si udělali přesnější představu, komu pomáhá a jakým způsobem.

Jak přispět na charitu a nenaletět?2.    Co nejvíc peněz dává potřebným

Poctivé neziskovky se snaží co nejvíc peněz dávat na veřejně prospěšný účel, kvůli kterému fungují. Na druhou stranu, aby tyto organizace mohly dlouhodobě pomáhat, určitá část peněz padne samozřejmě i na jejich provoz, který zahrnuje například náklady na mzdy, materiální náklady nebo služby. Informace o jejich hospodaření by měla být dohledatelná na jejich webu.

3.    Má Značku spolehlivosti

Značku spolehlivosti získaly jenom veřejně prospěšné organizace, které prošly náročným prověřováním odborného týmu Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Ušetříte tak sami čas při „proklepávání“ toho, co vlastně „neziskovka“ dělá a kolik peněz opravdu posílá na dobrou věc. Všichni držitelé Značky spolehlivosti totiž dávají na svůj účel alespoň 75 % toho, co vyberou od dárců. Experti navíc při udělování hledí také na to, jakou kvalitu služeb si neziskovka udržuje, a kontrolují je pravidelně.

4.    Nenaléhá na vás na ulici

I spolehlivé neziskovky občas pořádají sbírky v ulicích velkých měst. Právě tam se ale často můžete setkat i s podvodníky, kteří se za ně jenom vydávají. Poctivého zástupce sbírky poznáte podle toho, že má zapečetěnou pokladničku s razítkem příslušného krajského úřadu. Je ochotný se vám prokázat svými identifikačními doklady. Zástupce neziskovky na vás nesmí naléhat a tlačit vás do rychlého darování! Měl by vám naopak dát co nejvíc informací, kdybyste se rozhodli přispět na dobrou věc třeba až v klidu doma.

5.    Vystaví vám potvrzení o daru

Nezisková organizace vám automaticky vystaví certifikát dárce, tedy potvrzení o daru, který si ve většině případů můžete i odečíst z daní. Pokud tuto možnost neziskovka nenabízí, zjistěte si proč. Velká část neziskovek je ochotná vás jako dárce uvést na svých stránkách a domluvit případně i jiný způsob, jak vám mohou darování „zpříjemnit“ – některé organizace nabízí i setkání s obdarovanými lidmi.




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !