Každý chovatel jistě zahlédl v supermarketech krmiva, nejen psí ale i kočičí. Jaká ale doopravdy jsou? Neměli bychom se dívat pouze na ceny, ale především na složení na poměr masa a bílkovin na zadní straně krmiva. U laciných granulátů ze supermarketů v porovnání s prémiovými krmivy rozdíly zcela jistě najdeme. Levná krmiva ze supermarketů obsahují kolem 4 % masa, zbytek jsou konzervující látky. V porovnání s kvalitními krmivy, které obsahují až 17% masa, je to rozdíl velmi markantní. Proto je pro vaše zvíře daleko přínosnější konzumovat kvalitní granuláty či masové konzervy, čímž zároveň ušetříte i za veterinární péči a zbytečné starosti.
Výživa hraje velkou roli ve zdraví kočky a je jedním z faktorů ovlivňujících věk, proto je důležité kupovat kvalitní krmiva a předcházet potížím. Ty se ovšem se nemusí objevit hned, ale často až po několika měsících, proto radíme krmit kvalitními krmivy a předcházet tak problémům s nadváhou či selháním jater popř. trávicími potížemi. Kočky mají poměrně velký sklon k obezitě, proto je vhodné krmit vícekrát denně po malých dávkách. Víme, že je těžké nenabídnout kocourovi například klobásu či jiný uzený výrobek, ale musíme odolat. Snadné to není, ale uzeniny jsou svým množstvím koření velice nebezpečné, stejně jako čokoláda, která je pro zvířata toxická. Následkem by mohly být trávicí potíže, které mohou skončit až celoživotní dietou.
I zvíře, stejně jako člověk, by si mělo udržovat linii těla, spíše řečeno: majitelé by měli hlídat tzv. výživný stav svého mazlíčka. U zvířat je důležité, aby hlava, trup a hýždě nebyly souměrné a z kočky nebyl jeden velký váleček. Pokud se podíváte na zvíře ze shora, musíte vidět asymetričnost. Pokud nevidíte, je něco špatně a nastal problém. I v těchto případech existuje pomoc v podobě vhodné kočičí stravy. Dobrý příkladem je krmivo speciálně navržené pro kočky trpící obezitou. Napomáhá pocitům sytosti a má o 25% menší obsah tuku. Kočkám přitom velmi chutná.
Další častou chybou týkající se dlouhověkosti koček je problém s antiparazitárními obojky. Pro spoustu majitelů je to velká výhoda, obojek vydrží až půl roku. Nevýhodou je, že je ve spoustě případech bohužel smrtelný. Kočka pobíhající venku nepřemýšlí nad tím, zda se jí něco může stát, když poběží za myší. Stromy a ploty jsou tím největším zabijákem. Existují i obojky s pojistkami, ale nikdo vám nezaručí, že právě vaše kočka bude jedna z těch, které se pojistka otevře a bude moci uniknout. Proto je lepší aplikovat pipety než vidět svého mazlíčka trpícího na stromě.
Za chvíli bude léto, zahrádka či balkón pokvete, ale co kočky a rostliny? Jsou pro ně všechny neškodné? I vy můžete předejít zbytečným návštěvám u veterináře tím, že jedovaté rostliny přendáte tam, kam se kočka nedostane. Jak je známo, kočky rády okusují rostliny a není v lidských silách je neustále hlídat. Rostlinami, kterým je lepší se vyhnout, jsou zejména oleandr, diffenbachie, durman, jmelí a tis. I kaktusy jsou pro kočky nebezpečné svými bodlinami.
Záleží pouze na chovatelích koček a na jejich přístupu, jak tyto rady a doporučení přijmou a převedou do praxe. Každý z těchto vlivů se dá ovlivnit a regulovat a může výrazným způsobem vylepšit a prodloužit život jejich milovaným mazlíčkům.
Autor: MVDr. Ladislav Mladý
Zdroj, foto: www.zdravakocka.cz