Nosíte brýle na hlavě jako čelenku a čistíte je lemem trička? Určitě nejste sami, jedná se zřejmě o nejčastější chyby, kvůli kterým zbytečně zkracujeme životnost brýlí. Přitom trocha pozornosti navíc věnovaná výběru i péči o váš oblíbený módní doplněk se vyplatí nejen z finančního hlediska. Přinášíme tipy, jak prodloužit život vašich brýlí.
Nakupujte s rozmyslem
Vsaďte na osvědčené značky a nakupujte pouze u ověřených prodejců - tedy v optikách nebo na specializovaných e-shopech. Možná zaplatíte při nákupu o pár stokorun víc než v módním řetězci, z hlediska ochrany před škodlivým zářením se ale můžete spolehnout na filtr UV400 a také na jeho stálost. U kvalitních brýlí je totiž filtr přímo v materiálu brýlové čočky a ne pouze na něm v podobě folie neboli naprášení. Navíc se můžete spolehnout na vysokou kvalitu materiálů i zpracování a následnou zákaznickou péči. Takže pokud se budete o své brýle hezky starat, vydrží vám klidně i několik sezón a ve výsledku se vám o něco vyšší počáteční investice vrátí.
Zásady používání brýlí
• Používáte-li brýle jako čelenku do vlasů, riskujete ohnutí nebo poškrábání rámu a také poškození skel, pokud například procházíte pod sníženým stropem či stromy a neuvědomíte si, že máte brýle na hlavě.
• Antireflexní vrstvu vašich brýlí může poškodit dlouhodobý kontakt s vodou obsahující minerály. Proto na povrchu skel brýlí nenechávejte zaschnout kapky vody.
• Nejlepším místem na odkládání brýlí je vždy pevné pouzdro, které dodává výrobce s daným modelem.
• Nevystavujte svoje brýle teplotě vyšší než 55 °C, pokud je tedy zrovna nepoužíváte, měly by být pokud možno ve stínu.
• Nenechávejte své brýle v autě za předním sklem, vystavujete je tak potenciálně vysokým teplotám a hrozí jejich krádež.
Co když se jdu koupat do moře?
Obecně by se brýle do moře brát neměly, ale zrovna v moři (na moři) je potřeba si zrak chránit co nejvíce kvůli odrazu paprsků od vodní hladiny, přímému slunci, písku, větru, atd. Kvalitní brýle by měly vydržet „běžný“ kontakt s mořskou vodou. Brýle, které mají minerální čočky, tzn. klasické sklo moře zvládnou bez problému. U brýlí, které mají plastové čočky, buďte rozhodně opatrnější, a to hlavně u plastových čoček s polarizací - zde hrozí snadné poškrábání od zaschlé soli a také to, že se sůl dostane pod polarizační filtr a brýlovou čočku.
Jak správně čistit brýle?
Co když se brýle rozbily?
Budete-li o své brýle správně pečovat, budou vám dělat radost mnohem déle a vy zase uděláte radost přírodě. Nákupem jedněch kvalitních brýlí místo takových, které se po pár měsících zničí, šetříte přírodní zdroje a energii nezbytnou pro výrobu a také vyprodukujete méně zbytečného odpadu. Pokud byste chtěli být ještě odpovědnější, můžete dokonce sáhnout po „eco-friendly“ brýlích z udržitelných materiálů.
Zdroj, foto: Lentiamo