Jak správně vybrat vánoční hvězdu v obchodě?
V prvé řadě vybírejte květinu v obchodě se stálou teplotou. Vánoční hvězda je náchylná na změnu teplot. Dále doporučujeme květinu důkladně prohlédnout, zda není viditelně napadená nějakým škůdcem, chorobou, jestli má dostatek zeminy v květináči nebo není přelitá.
Nepodceňujte také transport květiny do vašich domovů. Je třeba ji zabalit do transportního sáčku a ideálně ještě zabalit do papíru.
Jak se o hvězdu starat, aby nám vydržela co nejdéle?
Po přenesení květiny z obchodu domů ji hned nezalévejte a nechte „ohřát“ na pokojovou teplotu, která jí také nejvíce vyhovuje. Zalévejte málo, odstátou vodou a nikdy jí nenechávejte vodu v misce. Vánoční hvězda nemá také ráda průvan a rozhodně byste ji neměli dávat přímo do blízkosti radiátoru. Ideální je udržovat v pokoji teplotu kolem 20°C, méně než 16°C vánoční hvězdě nesvědčí.
Je více druhů, nebo jen jeden?
Existují různé tvary této rostliny – ve tvaru pyramid, mini varianty, s jedním či více výhonky a velké dekorativní květiny. Na výběr je také více barevných variant – bílé, růžové, červené a také dvoubarevné.
Co dělat s hvězdou po Vánocích?
Vánoční hvězda po Vánocích většinou odkvete. Je dobré přemístit ji do chladnější místnosti a méně ji zalévat. Rostlinku doporučuji seříznout na cca 10 cm výšky. Takto ošetřená vám vydrží až do jara, kdy začnou růst nové výhony s listy a nastane vhodná doba na její přesazení.
Pokud vám rostlina vydrží až do dalšího podzimu, začnou se u ní vytvářet květy. To je ale možné pouze za dlouhé periody tmy, proto je důležité udržet hvězdu 14 hodin v nepřerušované tmě bez žárovek či jiného osvětlení. To zajistíme například zakrytím rostliny větší nádobou či neprůsvitnou krabicí. Od začátku dlouhé periody tmy kvete rostlina podle odrůdy za 7-9 týdnů.