Dnes je na trhu nepřeberné
množství krmiv pro naše šelmičky - psi, kočky a fretky. Horší je jak se
v nich vyznat. Určitě totiž neplatí, že výrobek, který má nejvíce reklamy, je
ten nejvhodnější. Právě naopak. Některé výrobky totiž nemají to správné složení
a na zažívání našich miláčků, to má špatný vliv.
Šelmy jsou totiž masožravci a tomu by měla i odpovídat i jejich potrava. Při krmení kvalitními granulemi má zvíře vyvážený poměr živin a vitamínů, které mu vařením těžko dodáme. Je proto důležité sledovat složení krmiva. Pokaždé musí být na výčtu potravin na prvním místě maso nebo výrobky z něj. Je důležité sledovat, kolik má granulované krmivo živočišných bílkovin, tuků, popelovin a dalších látek.
Pro štěňata je to 22-30% živočišné bílkoviny (N-látek=dusíkaté látky), dospělí 20-26%. U tuku je to pak 5-20 % dle aktivity - aktivní psi více, starší a neaktivní méně, štěňata okolo 15%. Popelovin okolo 7% a sacharidů 20%. Březí a kojící feny krmíme jako štěně. Pro kotě obsah bílkovin kolem 34% a tuku okolo 22%, dospělé kočce 14-20% tuků. Fretky potřebují okolo 34% bílkovin a okolo 22% tuku. Lze je tedy krmit granulemi přímo pro fretky nebo pro koťata. U konzerv se složení liší, kvůli odlišnému procentu vlhkosti.
Krmiva se dle kvality rozlišují na 3 kvalitativní třídy. I dle toho se na trhu můžeme řídit. Nejlevnější jsou ekonomické značky krmiv. U nich je výhoda levné ceny a snadné dostupnosti. Tyto krmiva však mají většinou špatný poměr bílkovin a tuků, živočišné bílkoviny jsou nahrazovány rostlinnými a tudíž mají menší stravitelnost a tím větší spotřebu. Také mají často velký obsah soli a jiných ochucovadel. Další třída je Premium, tato krmiva mají oproti ekonomy vyšší cenu ale lepší kvalitu, vyšší podíl živočišných složek ve formě masa a živočišných mouček a stále dobrou dostupnost. V této řadě jsou však velké rozdíly v kvalitě, jedny se blíží ekonomy a jiné už skoro k 3. třídě. Musíme se tak orientovat dle % zastoupení. Třetí a nejkvalitnější je Superpremium. Tyto krmiva naprosto vyhovují nárokům zvířat, tomu však také odpovídá cena. Jde o nejkvalitnější krmiva s vysokou stravitelností a tím nižší spotřebou, vyrobená z kvalitních surovin z prověřených zdrojů, hlavní složkou je maso. Nejsou k dostání v každém supermarketu, ale dají se objednat u veterináře, na internetu nebo v dobrých zverimexech. Na internetu však vyjdou o několik stokorun levněji a většinou s dopravou zdarma až k domu.
Také jsou důležité některé zásady ohledně krmiv.
· Sledujte složení.
· Raději nekupovat rozvažované krmivo -nevíme kdy bylo balení načaté, v jakých podmínkách bylo uskladněno a kdy končí trvanlivost.
· Na nové krmivo přecházíme postupně.
· Nekrmte krmivem které zvířeti nesvědčí (průjem, špatná kvalita srsti, tloustnutí). Každé zvíře je jiné,nemusí mu svědčit to co ostatním.
· Nekupujte zbytečně velké balení které nezkrmíte.
· Nakupujte ve specializovaných prodejnách - tam by vám měli odborně poradit (i když bohužel ne vždy tomu tak je).
· Když si složením krmení nejste jistá, poptejte se veterináře nebo na chovatelských stránkách. Ti vám jistě rádi poradí.
A moje zásada nakonec. Pokud nemám nebo nechci dát peníze za kvalitní krmivo, radši si zvíře nepořizuji. Chce to najít kompromis mezi cenou a kvalitou. Ono peněz za veterináře kvůli zkaženému zažívání dáte mnohem víc.
Autor:Thais