Těhotenské testy znaly již ve starém Egyptě
Patent na těhotenský test byl vydán v roce 1980 v Anglii. Je založen na imunitní reakci choriogonadotropinu (hCG). Tento hormon začíná být produkován zárodkem placenty v momentě oplodnění. Jakmile je oplodněné vajíčko implantováno do dělohy, produkce hCG prudce vzroste.
Během pouhých čtyřiadvaceti hodin zdvojnásobí své množství. Hormon hCG se ukáže v krvi a o pár dní později i v moči ženy. Tohle a více museli vědět ve starém Egyptě. Nejstarší záznamy o těhotenských testech z moči se datují do 1350 před naším letopočtem. V té době testovaly egyptské ženy svůj těhotenský stav močením na semena pšenice a ječmene po dobu několika dnů. Podle tohoto testu v případě, že semena pšenice začala klíčit, žena mohla dítě očekávat, byla tedy pravděpodobně těhotná. Vyklíčení ječmene pak naznačovalo narození chlapce. Pokud pšenice ani ječmen nevyklíčily, žena těhotná nebyla. I když to zní jako pohádka, v roce 1960 vědecká zkouška močení žen na pšenici a ječmene potvrdila v 70% pravdivost těchto testů. Ještě zajímavější však je, že při močení mužů na toto obilí nikdy k vyklíčení semen nedošlo. Test převzali Řekové, Římané a Arabové. Evropa si vzala slovo až v 17. století.
Kdy se žena může považovat za těhotnou?
Jakmile vynechá menstruace, lze se považovat za těhotnou. Nejrychleji a nejpřesněji to potvrdí vyšetření z krve, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka, o pár dní později pak testování z moči, kde se prokáže přítomnost těhotenského hormonu hCG. Přítomnost plodového vajíčka je vidět ultrazvukem v děloze.
Jaký má význam včasné rozpoznání gravidity?
Včasné zjištění gravidity je důležité. Pokud se matka na dítě těší a usilovala o těhotenství, může co nejdřív začít se správnou životosprávou, která zajistí plodu nejen správnou výživu, ale i bezpečný vývoj. Nejrychlejší a nejpřesnější zjištění raného těhotenství. Výsledek do 10 minut, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka
První trimestr (tři měsíce) je celkem zásadní a matka kuřačka by měla neprodleně zanechat kouření, to samé se týká i častého pití alkoholu a kávy (o omamných látkách nemluvě). Případné užívání léků, je vždy nutné konzultovat s lékařem. Naopak vhodné je upravit stravu tak, aby byla výživná, obsahovala dostatek vitamínů a některých minerálů (vápníku apod.). Nastávající maminka by se měla vyvarovat těžké práci, zvedání břemen, stresu. Co nejvíc času by měla trávit na čerstvém vzduchu s přiměřeným pohybem, nutný je i vydatný odpočinek.
Velkou roli hraje včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej provést (odborně) co nejdřív.
Jsem těhotná, jsem ošklivá, unavená, vzteklá a je mi pořád zle. Na vině je těhotenský hormon
Za změnou nálad, nevolnostmi, zadržováním vody, vadami na kráse, ale i za udržením samotného těhotenství stojí hned několik důležitých hormonů. Prakticky každá žláza s vnitřní sekrecí zvyšuje během devíti měsíců svoji činnost a produkce hormonů tak roste. V období ovulace vzniká ve vaječnících tzv. žluté tělísko, což je dočasná žláza s vnitřním vylučováním. Nedojde-li k oplození vajíčka, po 10 až 14 dnech žluté tělísko zaniká. Jakmile se ale zadaří, produkuje právě tohle tělísko hormony (progesteron a estrogen) důležité k udržení a zachování těhotenství.
Zdroj, foto: Innova Pharma