Po náročném cvičení vás bolí celé tělo a jste unavení. Ale také se cítíte naprosto fantasticky! Můžou za to endorfiny, hormony štěstí, které pohyb vyplavuje. Na to, jak se po cvičení cítíme, má vliv celá řada faktorů jako strava či pitný režim během dne, kvalita spánku nebo míra stresu, jíž zrovna prožíváme.
Jak se po sportu cítíme, ale může významně ovlivnit také oblečení, které si na trénink oblékneme. Přinášíme rady a doporučení na to, jak si správně vybrat sportovní oblečení do fitka nebo na skupinové hodiny, které sice nezajistí, že se z opravdu náročného tréninku stane procházka růžovou zahradou, vy se ale díky nim budete cítit daleko líp!
Buďte v suchu
Některé materiály odvádějí pot od těla, jiné vlhkost naopak absorbují. Pokud jde o sportování, měli byste volit hlavně z první skupiny – pot se s pomocí takových tkanin lépe odpařuje a vaše tělo se nebude tolik přehřívat.
Jedničkou je v dnešní době hlavně nylon. Jde o velmi měkký materiál se strukturou hedvábí, co rychle schne. Nylon také skvěle odvádí pot, pomáhá jeho snadnému odpařování a dlouhou životnost zajišťuje i odolnost proti plísním, kterou disponuje.
Dejte stopku bavlně
Bavlna je naprosto skvělý materiál, když volíte oblečení pro volný čas. Pro sportování, při kterém se pořádně zahřejete, se ale úplně nehodí. Trička nebo kalhoty z této látky pot naopak sají, a vy se tak nejdřív budete přehřívat a po skončení aktivity vám zase bude velmi rychle zima. A dobrý nápad nejsou ani materiály, které nedýchají, tedy kde je základem buď guma, nebo plast.
Volte podle sezóny
Přísloví, že není špatné počasí, jen špatné oblečení, určitě znáte. Zatímco si ho ale spojujeme spíš s pobytem venku, platí i pro cvičení uvnitř. Pokud míříte na lekci jógy, kde je hlavním cílem flexibilita či protažení bolavých zad od počítače, dlouhé legíny, mikinu a teplejší ponožky určitě oceníte. Jestli ale míříte třeba na HIIT, spinning nebo na běžecký pás, klidně postačí jen pohodlné šortky a k tomu top.
Na velikosti nezáleží
Kdybyste si měli na cvičení koupit jen jediný kousek oblečení, vaší volbou číslo jedna je kvalitní sportovní podprsenka. A to i v případě, že velikost vašich košíčků není C a víc. Důvodem je skutečnost, že jsou prsa podpírána pouze dvěma slabými strukturami: samotnou kůží a vazy, tzv. Cooperovými vazy. Dobrá sportovní podprsenka zajistí oporu, zabrání bolesti prsou i zad a při cvičení omezí jejich pohyb.
Volit lze jak z už zmiňovaných sportovních podprsenek, anebo si rovnou vybrat sportovní top s oporou pro prsa. Základem by měla být širší ramínka, některé topy pak mají i vyjímatelné vycpávky, díky čemuž si může každá žena zvolit, co jí vyhovuje.
Malé, velké ženy
Možná jste si doteď mysleli, že existuje jen jeden druh sportovního oblečení, který padne všem. Tak to ale rozhodně není. Každý typ postavy má svá specifika, která lze díky správným střihům či materiálům vyzdvihnout. Například vůbec nejrozšířenějšímu typu postavy, hrušce, sluší topy a trička s širokými výstřihy, které vizuálně rozšiřují ramena. Nahoru jsou také vhodnější světlé barvy, zatímco kalhoty nebo legíny by měly být v temnějších odstínech.
Sportovkyním s větším poprsím budou slušet tmavší trička s výraznými švy, které opticky zeštíhlují pas. Pozornost od velkého dekoltu odvedou také potisky nebo různé průstřihy či detaily v jiných částech topu, než je poprsí. Makáte na tom, abyste nějaké to kilo shodili? Sáhněte po tvarujícím prádle i sportovním oblečení, některé může ubrat až jednu konfekční velikost. Dobrou volbou jsou také topy s asymetrickým výstřihem a legíny s vysokým pasem a širokou gumou. Díky tomu, že skvěle sedí, jsou ideální pro každou postavu.
Zdroj, foto:TIMME