„Spánku věnujeme v průměru až třetinu života, tedy více než kterékoliv jiné činnosti. A proto bychom měli přiměřený čas věnovat i výběru vhodné matrace a neskočit na první nabídku 1+1 matrace zdarma, kterou uvidíme v obchodě,“ říká fyzioterapeutka a instruktorka Jógy Sylvie Nikolićová.
Za dobrou matraci nemusíte utratit desetitisíce. Velmi kvalitní matrace je dnes možné koupit za přiměřenou cenu. Důležité je dodržet několik jednoduchých zásad při jejich výběru. Při výběru matrace hraje velkou roli Váš vlastní pocit. To znamená, že když si na ní lehnete, cítíte se dobře a uvolněně. Nejlépe zjistíte, zda je pro Vás matrace ta pravá tak, že si ji budete moci několik nocí vyzkoušet.
Správná matrace by měla poskytovat dostatečnou oporu páteři. I když Vás bolesti zad, šíje nebo kyčlí v současné době netrápí, nemusí tak tomu být pořád. Nevhodná matrace problémům napomáhá, zatímco pokud zvolíte správně, může se matrace stát jedním z preventivních opatření proti vzniku nepříjemných bolestí.
Během každé noci vypotíme až 1,5 litru tekutin. Důležitá je proto vysoká prodyšnost matrace. Prodyšnost matrace vhodně podpoří také kvalitní lamelový rošt. Některé rošty jsou navíc polohovatelné v oblasti zad nebo nohou. Polohovací rošt si zvolte, pokud v posteli rádi čtete či snídáte nebo při problémech s otoky nohou.
V matracích se také rádi usazují roztoči a další mikroorganismy, kteří produkují alergeny a způsobují tak alergie nebo astma. Proto je nutné před nákupem ověřit, zda je matrace dostatečně chráněna proti mikroorganismům prostřednictvím kvalitní impregnace nebo využití materiálů, které mikroorganismy odpuzují. Vynikající antibakteriální vlastnosti mají například stříbrná vlákna.
Pokud vybíráte matraci na dvoulůžko, měli byste předem zvážit, zda Vám i Vašemu partnerovi vyhovuje stejná tvrdost matrace. Ženy často preferují matrace měkčí, zatímco muži tvrdší. Často je také vhodné koupit na dvojité lůžko dvě oddělené matrace. A to například v případě, že využívají polohové rošty.
Zdroj, foto:Dormeo