Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak si zařídit příjemné pracovní prostředí podle feng-shuei

24. 05. 2020 | Moderní bydlení
Většina z nás tráví velkou část svého pracovního dne v kanceláři, a proto bychom měli myslet na zajištění příjemného pracovního prostředí. Cestou k vytvoření takových podmínek může být například čínská nauka feng-shuei. Ta funguje na principu harmonizace člověka a prostoru, v němž se nachází. Na základě snadných pravidel má každý z nás možnost jednoduše a nenásilně podpořit svůj úspěch či pracovní produktivitu v kanceláři. V tomto článku vám přinášíme tipy, jak kancelář přetvořit či nově uspořádat, a to bez nutnosti velkých investic.  

1. Půdorys kanceláře

Podle čínského energetického učení je ideálním půdorysem funkční kanceláře čtverec. Pokud tedy máte na výběr a zařizujete zcela nové prostory, snažte se najít takové, které budou mít stejný poměr mezi šířkou a délkou plochy. Pokud již vaše kancelář funguje a čtvercový půdorys nemá, pokuste se alespoň vyvarovat vzniku takzvaných mrtvých míst. Jedná se o zákoutí, která vytvářejí nedostatek, nebo naopak přebytek energie. Proto se nedoporučuje přepažovat místnosti nábytkem nebo plentami a jinak rozčleňovat pracovní plochy. Podle zásad feng-shuei by základem měla být maximální otevřenost celého prostoru.

Jak si zařídit příjemné pracovní prostředí podle feng-shuei2. Barvy a jejich kombinace

Pokud jde o barvy, feng-shuei sice dovoluje jejich promíchání v prostoru, ale celek by měl vždy působit jednotně a harmonicky. V jedné místnosti je tak nejlepší kombinovat maximálně tři barvy, z nichž jedna je dominantní a ostatní doplňkové. Ačkoli na psychiku každého člověka působí jiné odstíny, do kanceláře bývají doporučovány ponejvíce témbry chladnější. Rozhodně bychom se měli vyvarovat mnohobarevných vzorů, které podle feng-shuei lámou energii. „V případě barevného vybavení kanceláře bychom měli omezit tóny černé barvy, která působí negativně. Také bychom se měli vyhnout zářivě bílé, jež vyvolává pocit sterility. Na stěny a strop se hodí zejména světlá barva, na jižní straně místnosti zase mohou dopomoci ke štěstí odstíny červené," říká Jana Martínková.

3. Rostliny jako zdroj energie

Podle nauky feng-shuei se můžeme dočkat zvýšení zisku a prosperity, pokud jihovýchod pracovního prostoru či kanceláře vyhradíme rostlinám. Upřednostnit bychom měli zejména ty zelené, s květy a kulatými listy. Patří mezi ně například pomerančovníky, limety nebo fíkusy. Přijatelné jsou i rostliny umělé. Naopak vyhnout bychom se měli sušeným květinám a také rostlinám s trny. Ačkoliv se například kaktus zdá být ideálním a nenáročným doplňkem pro kancelář, v pracovním prostředí bychom jej tedy umisťovat neměli. Pokud si však na rostliny nepotrpíme nebo je ze zdravotních důvodů do kanceláře umístit nemůžeme, je možné nahradit je i uměním. Například symbol dubu, nejlépe s žaludy, přináší podle čínského učení úspěch a blahobyt.

4. Umístění pracovního stolu

Pro tvorbu příjemného a fungujícího pracovního prostředí je velmi podstatné umístění pracovního stolu. Ten by se měl nacházet co nejdále ode dveří a současně umožňovat výhled z okna. Zároveň bychom se od stolu neměli dívat přímo do zdi. Důležitý je pak samozřejmě i materiál, z něhož je naše pracovní plocha vyrobena. Pro pracovní či konferenční stoly je ideální surovinou kov nebo dřevo. Mezi nejoblíbenějšími typy jsou provedení dýha buk, třešeň nebo javor. V rámci jednoho pracovního prostoru bychom však rozhodně měli jednotlivé suroviny vhodně kombinovat. Vybavovat kancelář pouze v jednom typu materiálu totiž není vhodné, ani v souladu s feng-shuei.

Jak si zařídit příjemné pracovní prostředí podle feng-shuei5. Osvětlení a zdroje světla

Naše vnímání interiéru je bezesporu ovlivňováno osvětlením místnosti, ať už se jedná o čisté denní či umělé světlo. Pro kancelář je základem více zdrojů světla v podobě bodového osvětlení nebo lamp, které podle čínského energetického učení umí rozpohybovat energii. Naopak umístění pouze jednoho velkého lustru do místnosti ztělesňuje statičnost.Obecně se nedoporučuje využívat v kancelářském prostředí příliš mnoho sluneční energie. Je lepší vykompenzovat ji právě větším počtem menších zdrojů světla. Osobní pracovní prostor by měla například dostatečně osvítit stolní lampa, která je umístěná na jižně orientované části stolu.

6. Doplňky a dekorace

Prostředí kanceláře by mělo být útulné a mělo by vyvolávat příjemné dojmy, dekorace i jejich barevné nastavení by však mělo být odlišné od vybavení naší domácnosti. Domov totiž využíváme zejména k načerpání energie a doplňky volíme tak, abychom se cítili příjemně a uvolněně. Pracovní prostory by však měly být vybaveny tak, abychom se maximálně soustředili na pracovní výkon. „Pracovní prostředí bychom si neměli vytvářet nevýrazné, šedivé. Naopak, vhodně zvolená kombinace doplňků může celý prostor rozzářit. Z barevných šanonů lze například vytvořit výraznou stěnu, která bude působit optimisticky. Stejně tak můžeme k ozdobení prostoru využít například zelené dírkovače, ostře růžové sešívačky nebo duhově barevné svorky. Takto barevné detaily působí příznivě na naši náladu a povzbuzují pracovní výkon," vysvětluje Jana Martínková.

Zdroj: Activa


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !