Poradíme,
na co hlavně nezapomenout.
Chystáte se v zimě na hory, větší túru, nebo třeba sportovní aktivity? Nepodceňte výběr vhodného outdoorového oblečení a doplňků. Základem je umění správně vrstvit a zvolit funkční materiály. Odborník radí, kolik vrstev je tak akorát a proč nezapomenout na čepici.
V zimním období je potřeba se více obléct, ovšem pokud jste dost aktivní, bude nutné vaši tělesnou energii v podobě většího tepla regulovat, abyste se zbytečně nepotili. A přesně k tomu slouží správné vrstvení oblečení, kterému se občas říká tzv. cibulový systém, který klade důraz na správnou kombinaci různých materiálů a na specifické funkce každé vrstvy. Kolik jich má ale být?
1. Základem je sací vrstva
2. Na řadu přichází izolace
Následuje druhá vrstva neboli vrstva izolační. Přebírá od první vrstvy vlhkost a zároveň zabraňuje úniku tepla. Vhodné jsou mikiny a svetry, kde je materiál kombinovaný s fleecovou podšívkou. Ta je nejlepší při nižších teplotách a tak je vhodná například na lyžování. Není na škodu, když má mikina možnost zapínání až ke krku nebo svetr rolák. Hodí se také vychytávky, jako jsou průvleky na palce na konci rukávů. Není radno podcenit ani ponožky do pořádné trekové obuvi.
V zimním období je důležité mít zakryté kotníky a zabránit tak prochladnutí. Vybírejte proto ponožky vyšší a ideálně z kvalitního materiálu, jako je například merino vlna. Díky schopnosti materiálu absorbovat tělesné pachy nebude sundavání bot po celém dni nepříjemnou záležitostí. Nejvíce tepla uniká hlavou a tak si nezapomeňte čepici nebo kuklu.3. Ochranná vrstva
4. Pomůže impregnace
Zdroj, foto: BENNON