-Komerční sdělení-
Snad nikdo nemá rád situaci, kdy musí vracet nevyhovující zboží. Poradíme vám, na co si dát pozor, rozhodnete-li si pořídit nový náramek a nebo plánujete obdarovat blízkou osobu.
Zvolte si materiál
Nejprve si ujasněte, kolik peněz chcete investovat. Kvalitně zpracovaný zlatý náramek, o který je dobře pečováno, vám může vydržet po dlouhé roky. Na českém trhu se nejčastěji používá 14-ti karátové zlato ryzosti 585/1000. Momentálně se cena žlutého zlata a cena zlata bílého nijak zásadně neliší.
Je jasné, že stříbro vyjde podstatně levněji. Ovšem levnější nemusí nutně znamenat méně kvalitní zboží. Většina stříbrných šperků je v dnešní době již povrchově upravena rhodiem, které zabraňuje černání. Je-li ovšem stříbrný náramek nošen denně, je nutné ho po čase opět porhodiovat.
Pro jakou příležitost náramek pořizujete?
Náramek pro každodenní nošení by měl být silnější a nejlépe celozlatý či celostříbrný. Jde-li o článkový náramek, rozhodně by spoje jednotlivých částí měli být pevné a především sletované.
Někdy jsou očka pouze dovřeny, což například u náramku k příležitostnému nošení nevadí. Řetízkové náramky pro každý den nejlépe zastoupí typy jako je ankr, pancr či figaro.
Pokud vybíráte náramek pro společenské události, můžete se tak trochu více rozšoupnout. Barevné drahé kameny, jemnost, a nebo povrchová úprava matováním, to vše si u takového náramku můžete dovolit. Žhavým příkladem jsou duté zlaté náramky, které opravdu nandáte pouze na párty a při příchodu domu je odložte do šperkovnice. Každodenní zátěž by zdobné náramky prostě nemuseli vydržet.
Délka hraje velkou roli
Příliš krátký náramek vás bude škrtit a nebudete se v něm cítit pohodlně. Naopak s velmi dlouhým náramkem budete zadrhávat o oblečení i jiné předměty. Může tak snadno dojít k přetržení nebo jinému poškození náramku. V takovém případě se vám nabízejí dvě možnosti.
Základem je dobře si změřit zápěstí např. pomocí provázku, který omotáte do požadované délky. Náramky jsou nabízeny v nejrůznějších délkách a to včetně zapínání. Nebo si můžete pořídit náramek s prodlužovacím řetízkem. Nachází se u koncovky náramku a umožňuje mu tak variabilní délku.
Nezapomínejme na údržbu
Někdo to možná netuší, ale odborné vyleštění veškerých šperků je naprosto běžná věc. Auto většina z nás také pravidelně myje a uklízí. Stejně tak to platí u zlatých i stříbrných šperků. Nejen že se budou krásně lesknout, ale zlatníci dokáží odstranit vady i větší škrábance, což se vám doma dle babských rad nikdy nepovede.