Záhony a trávník
Před obdobím zimního klidu je důležité věnovat vaší zahradě potřebnou péči. Po sklizni je nutné půdu prokypřit, dodat rostlinám chybějící výživu a ochránit je před mrazem. Choulostivé rostliny umístěte do místnosti, kde teploty příliš nekolísají. Ostatní rostliny na zahradě zakryjte chvojím, slámou či senem, aby se přes zimu zbytečně nevysílily. Na záhony a trávník se vyplatí dát organické hnojivo, jako je například kompost či hnůj.
Terasa a chodníky
Součástí podzimní údržby by měla být také péče o terasu a venkovní dlažbu. Klíčový je zde samotný materiál. Dřevěnou podlahu je potřeba pravidelně zbavovat veškerých nečistot a následně ji ošetřit speciálními přípravky, které ji ochrání před houbami a plísní. Samozřejmostí je také impregnační olej chránící před deštěm, mrazem a sněhem.
V případě, že je vaše zahrada z betonu, cihel či dlaždic, nebude její zazimování příliš náročné. Nejprve je potřeba zbavit ji pevných nečistot, jako je atmosférický spad nebo kupříkladu spadané listí, které by na dlažbě zanechalo špatně odstranitelné hnědé skvrny. U běžného znečištění betonových dlažeb pak postačí použít vysokotlaké vodní čističe neboli WAPku. Při velkém znečištění lze využít rotační čisticí kartáč, který se na WAPku jednoduše připojí. Pokud jsou na dlažbě rezavé či mastné skvrny, vápenný květ, mechy, řasy či kupříkladu stopy po pneumatikách, je potřeba zvolit k čištění další specializované prostředky.
Bazény a jezírka
Kdy je ideální doba na zazimování bazénu? Ačkoliv se mnoho lidí rozhoduje na základě počasí, správné je řídit se především teplotou vody. Ta by měla klesnout pod 10 °C. Prvním krokem je mechanické odstranění nečistot a upravení pH vody. Při teplotě nad 10 °C by mohlo dojít k opětovnému kažení vody způsobené rychlým množením bakterií a řas. Zároveň je nutné důkladně pročistit filtrační zařízení. Dalším krokem je odpuštění vody z bazénu minimálně 15 cm pod technologické prostupy – neboli skimmer, protiproud či trysky. Ve většině případů se nedoporučuje vypustit veškerou vodu, v době jarního tání by mohlo dojít k narušení tělesa bazénu nebo vniknutí vody pod folii. Do zbytku vody aplikujeme zazimovací roztok a z bazénu odstraníme veškeré jeho příslušenství, včetně světel, žebříku a čerpadla, které uklidíme na suché místo. Jako ochranu proti ledu lze navíc využít i dilatační plováky. V závěru nesmíme zapomenout otevřít všechny uzavírací ventily technologií a vypnout centrální vypínač. Nepovinným, ovšem velmi doporučovaným krokem je zakrytí bazénu správným typem plachty. Ta vám ušetří spoustu práce a času při následujícím odzimování.