V poslední době se čím dál více lidí zaměřuje na správnou péči o nohy. Však nás také nosí celý život, a to není žádné klišé. Kromě nezbytné pedikúry, zahrnující kromě pravidelného stříhání nehtů i důkladné promazávání či příjemnou masáž nohou, se do popředí dostává výběr správné obuvi i ponožek, velký rozvoj zažívá bosá chůze a nošení barefoot obuvi, a s tím i často spojená stimulace nohou. A právě u té se zastavíme.
Bosá chůze přírodou
Stimulace, prevence i zábava s ortopedickými podlahami
Jenže, když zrovna nesvítí sluníčko a chlad převládá nad teplem, z představy bosé procházky nás může doslova mrazit. Nebojte se ale, že by neexistoval způsob, jak zajistit nožkám důležitou stimulaci a prevenci po celý rok. Na trhu existuje nepřeberné množství pomůcek, které jsou vhodné pro takovéto zdravé cvičení. Vyzkoušet můžete například tzv. ortopedické podlahy, které nabývají na oblíbenosti u všech generací. Ortopedické podlahy imitují přírodní povrchy. Najdete mezi nimi právě ony šišky, kameny, klacky, klády, či jemnou trávu, luční louku, ale i mušle, kokos, vejce, a mnohé další. Kombinujte měkké i tvrdé podlahy, zařaďte rovněž i 3D balanční podlahy. Je ale důležité vybrat vhodnou strukturu i tvrdost dle věku, ale třeba i dle daného zdravotního problému. Nejmenší děti si na jemných površích trénují zvládání lehkých překážek, starší děti a dospělí si navíc například na 3D balančních podlahách procvičí stabilitu, rovnováhu, koordinaci a posílí střed těla. Jednotlivé dílky mají tvar puzzle, a tak do sebe snadno zapadají. Vy si tak můžete vytvořit v pohodlí domova vlastní bosou stezku či sestavit přímo celý koberec a stimulovat chodila kdykoliv najdete vhodnou chvíli. Pro děti může být taková chůze po podlahách zábavou, často ani nepostřehnou, že cvičí. S dětmi také můžete cíleně hrát pohybové hry. Podlahy jsou barevné, skvěle se hodí pro hru twister či pán čáp ztratil čepičku. Ať už doma, nebo pracujete-li např. ve škole, školce či zájmovém útvaru, sestavte si překážkovou dráhu, do které mimo jiných pomůcek zařaďte právě i podlahy.
Chtějí-li také dospělí denně využívat ortopedické podložky k pravidelné stimulaci a cvičení, není nic jednoduššího, než je umístit do prostoru, kde tráví nejvíce času. Sestavte si kobereček u kuchyňské linky, pod pracovní stůl či do koupelny. Zkuste také položit podložky přímo do sprchového koutu, spojíte tak stimulaci s hydroterapií za střídavého sprchování teplou a studenou vodou.
Oblíbenost podlah u fyzioterapeutů
Při prvním styku s podlahami se může stát, že se dítě odmítne po podlaze projít, protože je mu to nepříjemné. Toto chování samo o sobě na pacienta prozradí, že se doposud nožky dítěte s různými povrhy nesetkaly, jelikož byly pravděpodobně často uzavřeny pouze v botách a ponožkách. Jejich nohy nebyly zvyklé na nejrůznější podněty, stimuly, často se fyzioterapeuti také setkávají s pojmem němé nohy, kterým je právě takováto nová zkušenosti zprvu nepříjemná. Ovšem probuzení nohou i za pomocí dalších pomůcek na cvičení jakými jsou např. ježci, míčky, balanční čočky aj., jejich stimulace i otužování přináší výsledky. Takovéto oživení nejen terapie, ale i cvičení či tréninku, je vždy kvitováno s úspěchem.
Jestli již máte podložky doma nebo přemýšlíte o pořízení jen pár kousků, vždy si je můžete poskládat v různém směru, zapojení za sebe, vedle sebe nebo je využívat jednotlivě.
Jak je vidět, ani v zimě nebo za nepříznivého počasí nemusí naše nohy zahálet, ale mohou být krásně aktivní a živé.
Zdroj, foto: Spokonozka.cz