Dávání dárků pod stromeček má své kořeny ve vánočních koledách, z nichž se zachovala pouze ta na Tři krále a Štěpána. Dříve se na koledování pohlíželo úplně jinak, než dnes. Bylo ostudou, pokud se koledníci v některém domě nezastavili a nepřinesli přání všeho dobrého – to bylo považováno za špatné znamení, přinášelo to smůlu a na takový dům se pohlíželo nedobře. Koledníci za svá přání obdrželi pečivo a cukroví, jablka a později i drobný peníz.
Dárky pod stromeček se začaly dávat nejprve dětem. Původně byly pouze symbolické, a to cukroví, jablka, ořechy, později také drobné památky a pak i hračky, které se nejprve dávaly pod stromeček rozbalené. Na počátku našeho století u nás nebylo ještě zvykem dávat pod stromeček dárky. Je mnoho dospělých narozených před druhou světovou válkou, kteří potvrdí, že oni dárky pod stromečkem neznali. Obdarovávání dospělých je ještě mladšího data.
Tradice balení dárků je o hodně mladší, než obdarovávání vánočními dárky. Pomalu vznikala tradice vánočních papírů, ozdobných mašlí a pořád se rozvíjí styly a způsoby a ozdoby i materiály, do nichž se balí. Už není nejběžnější balení jen do papíru převázaného stužkou, ale moderní jsou krabičky různých tvarů, velikostí a barev a sáčky a taštičky z různých materiálů.
Protože tradice dávání dárků je spojena s vírou, samozřejmě i dárky podléhají pověrám. Např. se nesměly darovat žádné ostré předměty jako nože, jehly, jehelníčky, ostré nářadí, neboť se věřilo, že popíchají srdce a promění lásku v bolest. O kapesnících se věřilo, že stejně jako perly (korále, prsteny i náušnice z perel) přinášejí do života obdarovaného pláč, smutek a zklamání. Boty se také nesměly dávat, aby obdarovaného nepotkal rozchod s milými lidmi (milencem, rodinou, příbuzenstvem) a rovněž bylo zakázáno darovat cokoli černého, protože černá je barva konce, smrti a zmaru a totéž přinášejí I předměty v této barvě.
Dnešní Ježíškova nadílka
Dnešní tradice se příliš neliší od té původní. S první večerní hvězdou usedá rodina ke slavnostní večeři. Předtím se drží půst a v domácnostech vrcholí přípravy na honosné posezení – smaží se řízky, peče koruna vánoční večeře – jablkový závin. Všichni se umyjí a svátečně oblečou. Ježíšek (samozřejmě někdo z rodičů) připraví dárky pod stromeček a po skončení večeře zazvoní zvoneček a všichni se odeberou ke stromečku a těší se z rozbalování dárků.
Oproti tomu na západě nosí dárky – především v anglicky mluvících zemích – Santa Claus a tam se rozbalují na První svátek vánoční ráno. Ale je i mnoho zemí, kde to tak není. Např. Rusko, kde díky pravoslavnému kalendáři, jež má proti našemu gregoriánskému kalendáři několikadenní zpoždění, nosí jejich Děda Mráz dárky až na přelomu Silvestra a Nového roku.
JanaOssend – čtenářka
ChytráŽena.cz