1. Dopřejte jim vlastní záhon, který si budou moci osázet, čím budou samy chtít.
Určitě by neměl být někde v rohu, ale pěkně viditelný, aby jej nikdo nepřehlédl a mohl malého šikulu pochválit a tím jej povzbudit v další práci. Vyberte místo, které neohrožují ostnaté keře nebo květiny jako růže. Jasně vyznačte hranice jeho „pozemku“, aby dítko mělo pocit, že je to „jeho království“.
2. Zasaďte rychle rostoucí rostliny, které se neustále proměňují a dopřejí dětem hmatatelnou a chutnou odměnu.
Ideálně se hodí rajčátka, hrášek, fazolky, ale také dýně nebo cukety. Zeleninu můžete doplnit jedlými květinami jako lichořeřišnice nebo měsíček zahradní. I nejmenší děti mohou trhat oranžové květy léčivky a zdobit jimi letní saláty nebo koláče.
3. Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny.
Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.
4. Dovolte dětem čas jen na hru.
Děti si hlavně potřebují hrát. Vybudujte jim proto skrytá zákoutí, kam se budou moci uchýlit při hrách na víly a indiány. Vytvořit zelený úkryt je přitom tak snadné: do země zapíchejte dvoumetrové tyčky, které nahoře spojíte do tvaru kužele. Pak kolem celé základny vysejte rychle rostoucí fazole nebo jiné popínavky, které za pár týdnů vytvoří dokonalé útočiště.
Zdroj, foto: Fiskars