Kůže miminek je sama o sobě citlivá, v případě opruzenin v oblasti zadečku je ještě citlivější. V oblasti genitálií dochází ke styku kůže s močí a stolicí, papírové plenky sice udržují pokožku relativně v suchu, ale kůže příliš nedýchá a dochází tak k zapaření. Vlhká pokožka je náchylná k otěrům, a tak vznikají opruzeniny. Je tedy potřeba ji ošetřovat přípravky, které mají co nejcitlivější složení. Měly by obsahovat minimum látek, protože každá další složka navíc by mohla u miminka vyvolat nežádoucí alergickou reakci. Absolutním tabu by měly být přípravky obsahující parabeny nebo kortikoidy, přednost by měly mít i přípravky bez parfemace.
V místě zapářky se velmi rychle množí mikroorganismy, jako jsou kvasinky. Ty účinně likviduje látka chlorexidin diglukonát. „Chlorhexidin patří mezi jedny z dlouhodobě ověřených a velmi šetrných látek ničících mikroorganismy, a to do 30 sekund po nanesení. Nejedná se však o antibiotikum! Jeho působení je dlouhodobé a nedráždivé vůči citlivé pokožce nejmenších miminek,“ říká lékárník PharmDr. Pavel Škvor.
Velmi dobře také dětská pokožka reaguje přípravek s obsahem oxidu zinečnatého. Zinek je znám pro své ochranné, antibakteriální a antimykotické vlastnosti, navíc podporuje hojivé procesy v kůži. Pro co nejpříznivější účinek v různých záhybech tělíčka je důležité, aby se nám přípravek neroztékal, ale vytvořil v místě nanesení ochrannou hojivou vrstvu a účinné látky, tak mohly co nejdříve vašemu miminku zajistit zase zdravou pokožku. V tomto případě se osvědčuje složení ve formě krém-pasta. „Právě toto složení je vhodné na pokožku, která je neustále vystavena vlhkosti a která mokvá. Na postižené kůži zůstává díky oxidu zinečnatému ochranná vrstva a kůže tak zůstává suchá a může se hojit,“ dodal PharmDr. Pavel Škvor.
Zdroj, foto: Zitenax