Nejprve se určitě nabízí otázka, kdy vlastně s cyklistikou začít. Odpověď je velmi jednoduchá: co nejdříve. Jakmile je dítě schopno samo chodit, může již klidně začít s prvními pokusy na odrážedle. Ještě to sice nebude v jeho podání cyklistika v pravém slova smyslu, ale odrážedla děti velice baví a hlavně u nich rozvíjejí některé důležité schopnosti pro pozdější přechod na opravdové kolo.
Každá velikost kola učí novou dovednost
Po průpravě na odrážedle děti plynule přecházejí na dětské kolo s průměrem ráfků 12“ (vhodné pro věk 2-4roky) a jak rostou, čekají na ně ještě kola o velikosti 16“ (4-6let), 20“ (6-9let) a 24“ (9-12let). Každá velikost kola je přitom vybavena komponenty (brzdy, přehazovačka apod.) tak, aby dítě naučila nějaké nové dovednosti.
Správná velikost kola
Dítě je schopno správně a snadno ovládat jen kolo v odpovídající velikosti. U větších velikostí kol ji poznáme tak, že necháme dítě stoupnout rozkročmo přes horní rámovou trubku (s nohama na zemi) a podíváme se, kolik je volného místa mezi trubkou a rozkrokem dítěte.
V ideálním případě by to mělo být přibližně na pěst dospělého člověka. Pokud je to více, kolo je již pro dítě příliš malé. Pokud je místa méně, nebo se dítě dokonce trubky dotýká, je kolo ještě příliš velké.
Zkontrolujte rovněž, zda dítě ze sedla pohodlně dosáhne na řídítka.
Před koupí kola si všímejte zejména jeho hmotnosti. Je důležité, aby kolo nebylo příliš těžké, jinak dítě těžko zvládá samotnou jízdu i manipulaci s kolem.
Nyní se pojďme podívat na jednotlivé velikosti dětských kol a řekněme si něco o jejich vybavení a o to, co se na nich mají děti naučit.
Odrážedla
Ještě na skok k odrážedlům. Při výběru jejich velikosti si všimněte, zda dítě dosáhne ze sedla oběma nohama na zem, a to celou plochou chodidel, aby se mohlo pořádně odrazit. Odrážedlo je výbornou pomůckou pro učení rovnováhy, zatáčení a odhadu vzdálenosti. Po průpravě na odrážedle děti velmi rychle zvládnou základy na kole.
12“ a 16“ kola
Nejmenší dětská kola jsou vybavena pomocnými kolečky, která lze snadno odmontovat. Doporučujeme ponechat pomocná kolečka na bicyklu jen po nezbytně dlouhou dobu. Zvláště děti, které přecházejí na kolo z odrážedla, zvládnou jízdu bez pomocných koleček velice rychle. Kolečka tak ponecháme na kole jen tak dlouho, než si děti zvyknou na šlapání.
Právě šlapání je základní dovedností, kterou si má dítě na 12“ a 16“ kolech osvojit. Na těchto malých bicyklech dítě brzdí protisměrným záběrem pedálů (tzv. torpédem). Kola sice bývají vybavena pákovou přední brzdou, ale tu dítě ještě obvykle nezvládne zmáčknout.
20“ kola
„Dvacítky“ již bývají vybaveny pákovými brzdami a právě brzdění je dovedností, která je u těchto kol na řadě k naučení. Bicykly v této velikosti se obvykle dodávají ve dvou variantách – s přehazovačkou, nebo bez (tzv. coaster). Mezi těmito variantami volte podle toho, do jaké míry má dítě již zvládnutu rovnováhu, zatáčení, šlapání a brzdění.
Pokud tyto dovednosti již ovládá, můžete mu pořídit 20“ kolo s přehazovačkou. Pokud se potřebuje ještě zaměřit na nácvik některé ze zmíněných činností, postačí mu zatím coaster.
24“ kola
Poslední velikost dětských kol je již vybavena jako běžný bicykl pro dospělé. Má pákové brzdy, přesmykač, přehazovačku a někdy i odpruženou vidlici. Děti se na těchto kolech učí pracovat s předními i zadními převody a mohou okusit i jízdu v terénu.
Na kolo vždy s helmou!
Již od prvních cyklistických krůčků – a to i na odrážedle – je dobré zvykat dítě na to, že nemá nikdy vyjíždět bez cyklistické helmy. K dalším bezpečnostním pomůckám patří rukavice proti odřeným dlaním v případě pádu, odrazky, popřípadě blikačky a zvonek.
Přejeme vašim potomkům
co nejlepší cyklistický start a mnoho radosti v sedle kola!
co nejlepší cyklistický start a mnoho radosti v sedle kola!
Zdroj, foto:
Ski a Bike Centrum Radotín
Ski a Bike Centrum Radotín