Jaká kritéria musí splňovat běžecká bota do terénu:
1. Není příliš těsnáNekupujete si kopačku nebo boty na lezení, kde platí „čím menší, tím lepší“. Bota na trail running by měla být zhruba o centimetr delší, než je vaše chodidlo, aby při pohybu v nerovném terénu, a především pak při sbíhání z kopce nedocházelo k narážení prstů do špičky boty, k jejich deformacím a otlakům.
2. Sedí jako přibitá
Pokud máte pocit, že v botě „plavete“, je nejspíš na vině špatný výběr velikosti nebo dokonce modelu. Každý výrobce používá na jednotlivé modely odlišná kopyta, takže se velmi často stává, že různé modely o stejných velikostech vám můžou sedět (nesedět) úplně jinak. Když nemáte patu v botě jako přilepenou, vyberte si raději jiný model.
3. Vůbec nikde netlačí
Nejste vrcholoví sportovci, kteří své tělo huntují pro dosažení maximálních výkonů. Dopřejte proto svým nohám pohodlí, a kromě volnosti ve špičkách vybírejte také model, který vás nebude dřít a tlačit ani v achilovkách, ani v oblasti kotníků nebo v ohybu při odrazu.
4. Odpovídá míře zátěže a druhu terénu
Každý z nás by chtěl mít to nejlepší. Někdy ale papírově „nejnabušenější“ botky nejsou to nejlepší pro danou aktivitu nebo aktuální povětrnostní podmínky. Proto když běháte převážně v dobrém počasí a v méně náročném terénu, dejte přednost obuvi bez membrány. Ta bude lépe dýchat a rychleji schnout, pokud ji náhodou trochu promáchnete. Naopak v zimě a v horším počasí nebo terénu bych dal osobně přednost botám s membránou, která zajistí vyšší voděodolnost i tepelný komfort.
5. Po obutí vzbuzuje příjemné pocity
Nevybírejte boty podle toho, jak vypadají (stejně je budete mít brzy od bláta, odřené a ošoupané), ale spíše se zaměřte na to, jak se v nich cítíte.
6. Je předem důkladně vyzkoušená
Při zkoušení bot neseďte, naopak se v nich proběhněte po obchodě. Vyzkoušejte, jak sedí při odrazu a jak při dopadu. Zaměřte se na detaily, protože pokud vás boty tlačí už po minutě v obchodě, jak byste se v nich asi cítili po hodině úporného běhu.
Zdroj: 4camping