Velký pozor si rozhodně dejte na nápadně levné matrace: jsou celogumové a spáč se k nim potem přilepí! Kvalitnější matrace mají povrch pevnější s nalepeným textilem podobným semiši. Nespornou výhodou nafukovacích matrací je to, že připomínají klasikou postel - lépe se z ní vstává i na ni sedá.
Další nezpochybnitelnou devizou je pak jistě i její minimální velikost a hmotnost ve sbaleném stavu. Jednoduchá je i její údržba – stačí ji otřít houbičkou, či hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Při sušení pak dejte pozor na přímé slunce, které matraci velmi rychle ohřeje a mohla by prasknout!
Zapomeňte také na nafukování matrace ústy, mohlo by vás to velmi vysílit. Použijte pumpičku, či kompresor, který často bývá součástí matrace. Tlak si pak můžete regulovat tlačítkem na ovladači. Při nákupu je také dobré počítat s tím, že změna tlaku a okolní teploty budou mít vliv na rozměry matrace. Je proto nutné počítat s rezervou.
Jak vybrat matraci do stanu
Vždy je třeba znát rozměry stanu, aby se tam nafukovací matrace vešla a aby vyplňovala buď celou ložnici, nebo aby ponechala vedle sebe využitelný prostor.
Pokud je matrace byť jen o patnáct centimetrů užší než ložnice, do volného prostoru už nedáte například tašku a nelze tudy procházet.
Při výběru matrace je velice důležité také počítat se zkosením stěn stanu - matrace musí být o trochu menší než je jeho půdorysný rozměr.
Pokud vybíráte matraci pro dvě osoby, počítejte s tím, že pohne-li se jeden, pohne se i druhý. Částečně to řeší matrace, které mají samostatné nafukovací komory pro oba nocležníky. Pohyb jednoho potom pohne jen s přepážkou mezi komorami a druhého spáče to ruší méně.
Nezapomeňte přikoupit:
- pumpu - buď šlapací "žabku", nebo větší dvoucestnou pumpu (nafukuje při pohybu dolu i nahoru), nebo kompresory na elektřinu s autokonektorem
- lepení (není-li součástí balení)
- pokud jste zimomřiví, vezměte s sebou silnou deku mezi vás a matraci - odspodu bývá v chladnějších dnech zima