V létě všichni trávíme všechen čas, který jen jde, venku. Ti šťastnější z nás si užívají i benefitů, které jim jejich domácnost nabízí, jako je bazén na zahradě, velká terasa či balkón. Jak ale takovou terasu dotáhnout k dokonalosti? Jak alespoň pocitově dosáhnout přírodně vypadajícího balkónu na sídlišti? A co teprve vyšlapaná tráva kolem bazénu, která nejen že nevypadá dobře? Řešení je přitom jednoduché. Stačí si vybrat ten správný vzor venkovního koberce, a nejen že máte po starostech, navíc to bude u vás vypadat útulně.
Koberce již neslouží pouze k doladění interiéru, ale svou velkou úlohu hrají i v exteriéru. Pokud rádi chodíte bosky ale řešíte chlad dlážděné podlahy, která naopak v létě může chodidla popálit, je venkovní koberec tou správnou volbou.
Výhody venkovních koberců a kde všude je možné je využít?
Na koberce v exteriéru působí kromě vlhka a deště také sluneční paprsky, musí tak být vyrobeny z materiálů, které těmto náročným podmínkám odolají. Navíc zde oproti interiéru hrozí také větší znečištění, popálení či protržení. Vybírejte tedy s ohledem na místo, kam chcete koberec umístit, ať už je to nekrytá terasa, zastřešený balkon, nebo prostor u bazénu.
Z čeho jsou koberce
pro exteriér vyrobeny?
Přírodní materiál – pokud jste příznivci přírodních materiálů, můžete vybírat koberce, vyrobené ze sisalu, bambusu či kokosových vláken. Jsou odolné proti vlhku a dešti a můžete je s klidem využít na balkóny či zastřešené terasy. Na zimu je však vhodnější je srolovat a uskladnit.
Polypropylen – velké množství vzorů a barev vyberete z koberců vyrobených z polypropylenu, což je materiál z umělé příze, tedy 100 % polypropylen. Bývá také označován jako umělý sisal. Takový koberec vydrží přímý déšť, ale i silné sluneční paprsky, je barevně stálý a nenasákne vodu. Zpracování těchto koberců je tak kvalitní, že je často možné použít je z obou stran.
Umělá tráva – třetí možností jsou umělé trávy, které se poslední dobou těší velké popularitě. Jsou vyrobeny z vláken příjemných na dotek a jejich údržba je velmi jednoduchá. Hodí se zejména k bazénům ale také na nezastřešené terasy. Pořídit se dají jak v klasické zelené barvě, ale také v mnoha dalších odstínech.
Podle výšky vlasu se umělá tráva rozděluje na několik druhů:
• nízký vlas – tento tip je ideální pro terasy, balkony nebo verandy. Je v podstatě bezúdržbový a velmi příjemný na dotek
• vyšší vlas je vhodný na střešní terasy a balkony. Je velmi snadný na údržbu a připomíná opravdovou trávu
• umělá tráva k bazénu – jedná se o koberec s nejnižším vlasem a hustým vláknem. Jeho výhodou je, že nezadržuje vodu a zabrání zanášení nečistot do bazénu.
Kusový koberec nebo metráž?
Stejně jako interiérové koberce jsou i ty exteriérové dostupné jako kusové ale i metrážové. Záleží tedy, do jakého prostoru koberec pokládáte, zda dáte přednost kusovému koberci k posezení na terase, či zvolíte metráž na celou plochu střešní terasy.
Metrážové koberce jsou nejčastěji k dostání v šíři role 2, 3 nebo 4 metry.
Údržba venkovních koberců není problém!
Díky použitým materiálům máte zaručenou dlouhou životnost koberce. Jejich údržba je velmi snadná. V případě skvrn od pití či jídla platí jednoduché pravidlo, nenechejte tyto skvrny zaschnout, ale ihned je odstraňte, pomocí mýdlové vody a vysušte. Zaschlé skvrny se z koberce hůře čistí. Podobně jako u interiérových koberců se vyhněte agresivním či bělícím čistícím prostředkům, které by mohly na koberci vytvořit fleky, či zničit jeho barvu. Před zimou je ideální koberce vyčistit, stočit do role a umístit např. v kůlně či na půdě, kde není velká vzdušná vlhkost.
Tip interiérové designérky
Nebojte se kombinovat a vrstvit koberce, vytvoříte tak na terase či balkónu velmi útulnou atmosféru.
Tento článek také můžete