Směsi lze rozdělit poměrně jednoduše na letní a zimní. Jejich společným základem je vždy voda. U zimních směsí je druhou významnou složkou alkohol. Ve střední Evropě se většinou přidává líh známý pod chemickým označením jako Ethanol. Kapaliny obsahují i různé saponáty a parfémy, které mají za úkol zlepšit jejich schopnosti čistit sklo a zmírnit typický alkoholový zápach.
Někteří výrobci zimních směsí používají pro výrobu zimních kapalin jiné alkoholy než je čistý líh, a to kvůli nemalé finanční úspoře. Patří mezi ně např. jedovatý methanol či Isopropanol, který je při odpařovaní ze skla silně a nepříjemně cítit. Některé směsi mohou být navíc svým složením tak agresivní, že můžou dokonce poškodit lak automobilu nebo plasty světlometů.
Proto celoročně používejte prověřené kapaliny do ostřikovačů od renomovaných výrobců, kteří používají kvalitní, dostatečně přečištěný, evropský líh.
Mísení původní letní směsi se zimní kapalinou do ostřikovačů

Jakou kapalinu do ostřikovačů vlastně vybrat?
Na trhu se vyskytuje široká škála zimních kapalin do ostřikovačů, a to od -5 °C až do -80 °C. Kapaliny s nižším bodem tuhnutí lze samozřejmě ředit a získat tak typ kapaliny s požadovaným bodem tuhnutí. Obecně je lepší kupovat koncentrovanější kapalinu s vyšší odolností vůči mrazu než být rozčarovaný z toho, že směs s deklarovaným bodem tuhnutí zamrzla při teplotě o dva stupně vyšší.
Vybavte se dostatečně velkým balením kapaliny
Zásobní nádržky mají objem okolo tří litrů, pokud je však automobil vybavený zároveň ostřikovači světlometů, nejsou výjimkou i pětilitrové zásobníky. Světla se totiž myjí proudem kapaliny, a tak při častějším používání vaše zásoby mizí doslova před očima.
Pro dolévání směsi je dobré si pořídit trychtýř, který celou manipulaci usnadní. Určitě také doporučuji mít v autě alespoň litrové náhradní balení.
Spotřeba kapaliny se odvíjí od toho, jak často a kde s vozem jezdíte a zdali se čistí pouze čelní sklo, nebo i světlomety. Někomu vydrží obsah nádržky celý rok, jiný motorista dolévá podstatně častěji a podle toho je dobré volit velikost balení. K největší spotřebě dochází při teplotách okolo nuly, kdy se tající sníh a břečka nejsnadněji a ve velkém množství dostávají na čelní sklo. Spotřebu zvyšuje také jízda po dálnici.
Zdroj, foto: Auto Kelly