Jak se dá s časem nakládat a co naopak nelze?
S časem musíme hospodařit rozvážně, stejně jako s penězi! Když uděláte chybu a přijdete o peníze, je to velmi nepříjemné, ale většinou je tato ztráta substituovatelná. Ztráta času je ovšem definitivní – čas je totiž nenahraditelná komodita. Výsledkem nesprávného zacházení s časem jsou stresy, poškozené zdraví, ztráty v oblasti vztahů, finanční ztráty a hlavně nesplněné vlastní cíle a nenaplněné touhy a představy o životě. Řekněme si narovinu, dvacet čtyři hodin není mnoho, když do nich máme vměstnat práci, důležitá vyřizování, zábavu, odpočinek, udržování sebe a vztahů. Určitě byste našli i další kategorie činností, které jsou neodkladné a musí se udělat. Ale opravdu musí? Navíc každá z nás má jinou energetickou výbavu, jedna jsme rychlá a zbyde nám denně několik hodin pro sebe, druhá má co dělt, aby zvládla poloviční penzum povinností. Tím, abychom dokázali ze svého času využít opravdové maximum, se zabývá Time management.
Provést okamžitě. To jsou velmi naléhavé a neodkladné záležitosti (např.zvoní telefon, sjednaná schůzka na čas etc.) a to zejména v oblastech a činnostech, jež nás většinou netěší a způsobují nám nedobrou náladu. Tady je dobré reagovat neprodleně a vyhnout se prokrastinaci.
Odložit a naplánovat termín a ten dodržet. Zde se většinou jedná o aktivity, které dokonce vyžadují vaše soustředění a klidné přemýšlení, popř. může jít o odpočinek (dovolená).
Delegovat, zjednodušeně řečeno přeložit část povinností na někoho jiného. Pochopitelně mám na mysli ty povinnosti, při kterých vás může zastoupit druhý člověk. Tedy vše, co se obejde bez vaší účasti (úklid, nákup)
Eliminovat, zrušit, vymazat, prostě přestat dělat.
Často se u svých klientů setkávám s tím, že se těžko „loučí“ s činnostmi, o kterých jsou přesvědčení, že mají v jejich životě nezastupitelné místo. Proto říkám, popřemýšlejte, mnohdy jde o banální přežitky a zautomatizované návyky, bez kterých se hravě obejdete nebo se vám naopak s jejich absencí bude žít lépe. Někdy se těchto návyků nechceme zbavit i proto, že díky nim nemusíme dělat věci, které bychom vybavit měli, ale pak už na ně není čas. Analýzou těchto činností často dojdeme k závěru, že by úspora mohla být až třicet procent z volného času. V konkrétním vyjádření to může udělat až 3 hodiny denně. Nevěříte, vyzkoušejte. Žijte a pracujte s chutí. Pokud se vám to nedaří, je tu pro vás odborník.
Autorka: MgA. Petra Lekešová Krajčinovič
www.cistaduse.cz
www.cistaduse.cz