Pokud jste v dluhové pasti, víte, jak obtížné je vymanit se z ní. Jak moc to narušuje rodinnou pohodu. Možná znáte z okolí někoho, komu se kvůli financím rozpadla rodina. Možná i vy sami jste v podobné situaci.
Zkuste pár metod na to, jak se dostat do lepší finanční pohody. Váš první úkol je sednout si a sepsat všechny své dluhy a minimální měsíční splátky. Je to k nevíře, ale hodně zadlužených lidí nezná skutečnou výšku svých dluhů. Jsou jako pštrosi s hlavou v písku. Co nevidím, to neexistuje.
Jedním z nejhorších dluhů jsou kreditní karty. Těch byste se měli zbavit na prvním místě. Většinou jich mají lidé hned několik. Znám přímo sběratele kreditních karet. Žijí způsobem, že vyčerpají v kalendářním měsíci vždycky první kartu až na dno, aby zaplatili druhou, podobně třetí, čtvrtou. Měsíčně zaplatí několik tisíc a vyberou ani ne poloviční částku. Velmi podobným dluhem, co se týče nákladů, jsou půjčky od jisté zahraniční společnosti, která je na trhu už několik let a peníze vám bleskově doručí „vaše přítelkyně“ až do domu. Tahle společnost vám těsně před splacením nabídne další vyšší dluh, s tím, že tu zbývající částku zaplatíte z nového dluhu. Ano, je to tak. Předražený dluh zaplatíte dalším předraženým dluhem. Nedávno jsem zahlídla reklamu společnosti této společnosti. Počet jejich klientů je neuvěřitelný – bylo to několik milionů.
Strategie sněhové koule:
Prohlídněte si dluhy na kreditních kartách. Soustřeďte se na nejmenší dluh, a pokuste se ho co nejrychleji splatit. Samozřejmě to znamená, že nepřestanete splácet minimální splátku na všech dalších kreditních kartách. Kreditní karty mají největší náklady, tzv. RPSN. Všemi volnými penězi se pokuste splácet svůj nejmenší dluh.
Po splacení prvního dluhu se soustřeďte na další momentálně nejnižší dluh. Peníze, kterými jste spláceli první kartu, použijte na splácení karty druhé. Třetí kartu budete splácet penězi, kterými jste původně platili první a druhou kreditní kartu. Říká se tomu strategie sněhové koule.
Stejným způsobem se zaměřte na spotřebitelské úvěry a hotovostní půjčky. Vždycky si nejdříve vybírejte ty nejméně výhodné úvěry. Většinou to bývají úvěry nebankovní.
Dnes je sice situace o něco přehlednější, než v těch „vlčích“ dobách po sametové revoluci, kdy se banky vrhly na nezkušené klienty a zavalily je kontokorenty, kreditními kartami, úvěry, konsolidacemi úvěru. Všechno to okořenili spoustou nepřehledných a drahých poplatků. Klienti, kteří si do té doby brali úvěr maximálně na novou ledničku, za další tři roky na televizi nebo vysavač, případně novomanželskou půjčku, najednou byli zmateni. A co si budeme namlouvat, i okouzleni. Všechno bylo tak dosažitelné. Co není zakázáno, je povoleno. Hlásalo se. A taky, že v dnešní době je lepší dlužit. I já jsem hrdě platila své předražené účty u tří bankovních institucí a hrdě jsem se probírala svými předraženými kartami debetními a kreditními. Navíc jsem byla vážený klient. Do té doby, než jsem ztratila práci a stala se bankovním „delikventem“. Takhle mě v mé „rodinné“ bance opravdu měli vedenou.
Pokud jsou vaše příjmy nižší než výdaje, zvažte přivýdělek. Ale pracujte jen do té míry, abyste nenarušili pohodu v rodině. Peníze, které si přivyděláte, nepoužívejte na další utrácení, ale na splácení dluhu. Hodně lidí se zvýšením příjmu zvýší své náklady a dluhová past se mnohdy ještě prohlubuje. Mějte pořád na mysli svůj den dluhové svobody. Věřte, že ten pocit stojí za to.
V žádném případě si nenabírejte další dluhy. Takzvané konsolidace jsou jenom další cestou, jak z vás banky vytáhnou další peníze. Kreditní karty mohou sloužit. Ale upřímně, kdo z nás využije to bezúročné období, které s pompou nabízejí, a kdo půjčené peníze splatí v bezúročném období. Věřte, že banky tohle mají spočítané a ví, že ty peníze z nás dostanou.
Plaťte v hotovosti. I má osobní zkušenost je taková, že hotově utratím zhruba o třetinu méně, než když platím kartou. Při placení kartou nemám totiž pocit, že platím nějakými penězi. Všechno se odvíjí v té virtuální rovině. Někdy mám pocit, že peníze ani neexistují. Ano, vracíme se placením v hotovosti do dřevních dob, ale dokud budeme my trčet v galoších v dřevních dobách, nepatří nám do rukou kreditní ani jiné karty.
Nastavte si včasné splácení svých karet. Společnosti s úvěrovými kartami s námi totiž hrají hru o peníze. A chtějí vyhrát. Nastavují proto pravidla tak, aby vyhrály. Zažili jste možná nemalou pokutu za zpoždění platby o jeden nebo dva dny. Hlídejte si tyto zbytečné výdaje. Někde jsem zahlédla názor, že pro bankovní společnost je klient, který nesplácí včas, ideálním klientem. Svůj úvěr totiž několikanásobně předraží a přeplatí. A pak že jsem byla delikventem. J
Používejte plastické operace. Nůžkami bez milosti své kreditní karty rozstříhejte.
A hlavně, nevzdávejte to. Je to těžké. Ale proveditelné.
V knize jsem použila rady z knihy: Peníze až na druhém místě, jejímž autorem je Mark Lloydbottom a Howard Dayton. A samozřejmě taky zkušenosti osobní a zkušenosti lidí v mém okolí. A věřte, raději bych tyto zkušenosti neměla.
ChytráŽena.cz