-Komerční sdělení-
Pro nás všechny je toto období něčím neznámým, možná až neuvěřitelným. Začínáme pociťovat naši zranitelnost, nejistotu, možná i strach. Sami bojujeme se svými pocity a obavami, ale nadále zůstáváme i rodiči, manželi, partnery. Stále musíme řešit radosti a starosti, které nám přináší rodinné soužití. A bohužel právě starosti a rodinné problémy se mohou krizí prohlubovat. I sebemenší problém, který jsme dříve přecházeli, se může změnit v neřešitelný konflikt.
Koronavirovou krizi zastíní ta partnerská. I když jsme pohlceni negativními emocemi, musíme myslet na své děti, rodinu. Ač to nemusí být na první pohled patrné, děti jsou velmi vnímavé a citlivé k tomu, co se v jejich bezprostředním okolí odehrává.
Co můžete udělat pro sebe:
• Vytvořte si svůj plán dne (týdne) a dodržujte ho. Využijte svých denních rituálů, které jste dříve dodržovali.
• Zkuste si najít nějakou aktivitu, která vám dokáže odvést myšlenky.
• Žijte přítomností. Zkuste být TADY a TEĎ.
• Nebojte se vlastních pocitů. Pocity, které nyní prožíváte mohou být intenzivnější, než na jaké jste byli zvykli. Ale vězte, že to, co nyní pociťujete, je zcela normální. Naučte se pracovat se svými emocemi a přijímat je.
• Pečujte o sebe. Upravte se, ať se i doma cítíte dobře. Dělejte to pro sebe, ne, jen pro druhé.
Následně můžete zapracovat i na rodinných vztazích.
Co můžete udělat pro funkční rodinu:
• Nastavte si rodinný plán dne, týdne a dodržujte ho. Zkuste do toho zapojit všechny členy rodiny. Podílejte se všichni na jeho zpracování, ať má každý člen rodiny pocit, že je do aktivity od počátku zapojen a může se vyjádřit.
• Najděte si společná témata, která se nebudou týkat koronaviru, ani starých křivd. Najděte si něco pozitivního, co vás společně zajímá. Zkuste se zamyslet nad společnými zážitky, které jste si jako rodina užili.
• Najděte si společnou rodinnou aktivitu, do které se zapojí celá rodina.
Co dělat, když všechny snahy selžou
I přes vynaložené úsilí může nastat okamžik, kdy vám ani snaha a různé aktivity vrátit rozpadlý vztah nedokáží. Pokud se dostanete do této fáze a nevíte, jak z ní ven, požádejte o pomoc. Myslete na sebe a na své děti. Nebojte se požádat o pomoc. U nás, v Mikuláši, vás provedeme náročnou životní etapou rozchodu, která vyžaduje mnoho sil k výchově dětí, komunikaci i udržení funkčních rodičovských vztahů. Službu poskytujeme v rámci dvouletého projektu „MIKULÁŠ DĚTEM – Síť podpory dítěte a rodiny v náročné životní situaci“, který je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Jak o takovou pomoc bezplatně požádat?
Stačí se obrátit na pracovníky neziskové organizace Mikuláš 365, kteří vás v řešení náročné životní situace podpoří: info@mikulasops.cz, 221 979 271, www.mikulasops.cz.