-Komerční sdělení-
Pokud se vám nechce navštěvovat kurzy, ale přesto byste si chtěla vyzkoušet keramiku, pusťte se do tvoření doma. Stačí vám správná hlína, inspirace a dávka trpělivosti. Určitě se vám budou hodit rady zkušených keramiků, není tedy od věci si zaplatit pár individuálních hodin. Mnoho informací seženete i na internetu, můžete si pořídit také knihy o keramice. Doporučujeme však spíš poohlédnout se po zahraniční literatuře, u nás moc kvalitních knih na toto téma není.
Co si pořídit?
Hned na začátku si musíte ujasnit, zda máte hlínu kde vypálit. Zeptejte se třeba v nějakém keramickém studiu nebo v domě dětí, někde vám výrobky za malý poplatek třeba vypálí. Pokud ne, pořiďte si hlínu, kterou není nutné vypalovat. Avšak vaše možnosti jsou s touto hmotou omezenější, vyrobíte si jen dekorativní předměty, svícny a podobně. Zapomeňte na výrobky, do nichž nalíváte vodu i veškeré nádobí.![Jak začít s keramikou Jak začít s keramikou](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/vyroba-keramiky-ruce.jpg)
Keramická hlína se prodává v pěti a desetikilových balících, je již strojově upravená, takže se nemusí dále zpracovávat a hníst, aby v ní nebyly vzduchové bubliny.
Co tvořit na začátku?
Vyberte si jednodušší misku, hrneček nebo třeba zvonek. S hlínou se musíte seznámit a poznat její vlastnosti. Musí být akorát vlhká – poznáte to tak, že se nelepí k podložce, ale ani vám nesmí praskat na povrchu při ohýbání. Vyzkoušejte si udělat váleček, kuličku a vyválejte si placku. Pokud budete muset spojovat díly hlíny k sobě, použijte takzvaný šlikr. Ten si připravíte smícháním kousku hlíny s vodou – lepivá hmota by měla mít konzistenci kaše. Spoje je také vhodné lehce nařezat či napíchat špejlí, poté na ně nanést vrstvičku šlikru a přitlačit k sobě.Vyzkoušejte si třeba misku. Pomozte si formou – poslouží vám jakákoli miska z domácnosti. Tu vyplňte igelitem a vložte do ní vyválený plát hlíny. Pečlivě vytvarujte do vnitřní části misky. Nechte zaschnout a miska je téměř hotová. Začistěte ji nožem, případně navlhčenou houbičkou na nádobí. Vysokého lesku dosáhnete technikou leštění spodní částí lžíce.
Jaké pomůcky budete potřebovat?![výtvarné potřeby výtvarné potřeby](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-sevt-vytvarne-potreby-38.jpg)
Obvykle vám budou stačit obyčejné pomůcky, které najdete doma nebo je koupíte ve výtvarných potřebách. Používat budete štětce, houbičku na nádobí, nůž, váleček, špejli, jehlu, špachtle, očka na vydlabávání a popřípadě také speciální děrovače. Čím keramiku zdobit?
Keramiku můžete nechat je krásná i bez dalšího zdobení. Je však pórovitá, proto je vhodné ji ještě dokončit vrstvou glazury, když do ní budete chtít nalívat vodu. Glazura je lesklá a hladká vrstva, obvykle seženete práškovou glazuru v mnoha barevných odstínech, u každého je třeba dbát na teplotu během výpalu. Glazura se obvykle nanáší až na vypálený výrobek.Krásnou technikou je zdobení keramiky engobou. Obvykle se jedná o vrstvu tekuté hlíny v odlišném odstínu, než je výrobek. V praxi to znamená, že na bílou misku štětcem nanesete červenou, hnědou nebo třeba šedou tenkou vrstvičku hlíny. Necháte zaschnout a hrotem špejle, jehlou či špičkou nože do ní vyrýváte/kreslíte motivy podle vlastní fantazie. Engobu také seženete i v jiných barevných odstínech již připravenou ve specializovaných prodejnách.