Klíšťata patří k roztočům a vyskytují se ve všech zemích světa. Známo je asi 850 druhů, přičemž v Evropě hrozí psům napadení od cca 11 druhů. Žijí převážně v lesích, na loukách a v mokřadech a v lužních lesích. Tam čekají na teplokrevné hostitele, kterým sají krev. Psy napadají nejčastěji zástupci rodu Ixodes (klíště obecné), Ripicephalus (klíště psí) a Dermacentor (piják lužní).
Vzhledem k tomu, že klíšťata v jednotlivých vývojových stádiích parazitují na různých hostitelích (např. na hlodavcích), vytváří tak neblahé propojení, kterým se zvyšuje pravděpodobnost finálního přenosu nákazy z dospělého parazita na psa nebo člověka.
Výskyt typických “onemocnění způsobených klíšťaty” byl ještě před pár lety omezen na země v oblasti Středomoří. Vlivem globálního oteplování, cestování do zahraničí a zásahů do přírody se však tato významná onemocnění, která mohou pro člověka i zvířata končit smrtelně, vyskytují i u nás.
Klíšťová encefalitida
Toto virové onemocnění vede k neurologickým symptomům a vyskytuje se hlavně u člověka, ale také u psa, a to zejména v případě, kdy je v okamžiku infekce oslaben imunitní systém zvířete. Virus přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus), vyskytující se na našem celém území.
Lymská borelióza
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění psů i lidí, které se projevuje především poruchou koordinace pohybu v důsledku onemocnění kloubů. Při léčbě této infekce je nutné použít antibiotika. Borelióza se rovněž přenáší sáním krve klíštětem obecným. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10-20% klíšťat v Evropě. Tendence nakažení boreliózou je jak u psů, tak i u lidí stále stoupající.
Babezióza
Psí babezióza, jinak též „psí malárie“, způsobená prvokem Babesia canis je pravděpodobně nejznámější onemocnění přenosné z klíšťat na psa v jižních krajích. Tato choroba se vyskytuje ve středomořských zemích, což souvisí s výskytem klíštěte psího Rhipicephalus sanguineus a pijáka lužního Dermacentor reticulatus. Infikovaná klíšťata se mohou se svým hostitelem dostat i k nám, nálezy již byly potvrzeny v sousedním Slovensku, Německu a Polsku.
Účinná prevence
Včasné rozpoznání nakažení některou z přenositelných chorob u psů je pro majitele často náročné a ani diagnóza a následná léčba nemusí být vždy spolehlivá. Následky pak mohou být fatální, neboť tyto choroby způsobují trvalé poškození vnitřních orgánů a leckdy i smrt. Proto by podle něj majitelé psů neměli podceňovat prevenci, která je nejúčinnější a zároveň nejjednodušší metodou, jak ochránit svého psa před hrozbou výše popsaných chorob.
Ve veterinárních ordinacích či v pet shopech je dnes k dispozici řada kvalitních antiparazitik, přičemž nejoblíbenější jsou antiparazitární obojky (vydrží zpravidla celou sezónu) a tzv. spot-ony (kapou se psovi za krk). Důležitou vlastností kvalitní prevence je repelentní účinek preparátu, který většinu klíšťat odpudí ještě před napadením nebo při kontaktu s ošetřenou srstí a také odolnost proti vodě.