Počáteční mléka pro zdravého kojence
Počáteční mléka je možné podávat jako náhradu mateřského mléka od narození do 6. měsíce, eventuálně do 12. měsíce věku dítěte. Obvykle je označováno číslicí 1. Počáteční mléka se mohou podávat pouze na doporučení lékaře či jiné osoby kvalifikované v péči o matku a dítě (farmaceut). Jestli Vaše dítě nezasytí počáteční mléko, zvolte počáteční mléko se zvýšenou sytivostí, které bývá většinou označené jako Extra.Pokračovací mléka
Pokračovací mléka jsou vhodná od ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Důvodem je to, že nekryjí plně potřeby dítěte, a proto se podávají až po zavedení nemléčného příkrmu do výživy. Jejich dřívější zavedení doporučujeme konzultovat s dětským lékařem. Pokračovací mléka můžete podávat až do skončení batolecího věku. Označována jsou většinou číslem 2.Mléka pro výživu batolat
Tato mléka jsou označována číslem 3 (od 12. měsíce), 4 (od 18., resp. 24. měsíce) nebo názvem Junior. Mléka pro výživu batolat bývají obohacená o stopové prvky, minerály a další složky. Často se vyskytují s různými příchutěmi.Jaké mléko vybrat v případě, že Vaše miminko něco trápí?
Kojenecká mléka, která mohou zmírnit ublinkáváníUblinkávání vzniká z důvodu nezralosti místa přechodu jícnu do žaludku. Náchylnost k ublinkávání kojenců může zvyšovat tekutá strava, poloha vleže atd. Podle některých zdrojů ublinkávají ve 4. měsíci až dvě třetiny kojenců. S věkem potíže obvykle ustupují. Jednak se dostatečně vyvine trávicí trakt a jednak se do stravy po ukončeném 6. měsíci věku dítěte začnou zavádět nemléčné, tudíž tužší složky potravy. Do té doby lze – po poradě s lékařem – použít speciální mléka označená symbolem AR (tzv. antiregurgitační). Tato speciální mléka jsou zahuštěna škrobem nebo vlákninou ze svatojánského chleba (karubinem), se docílí sníženého počtu ublinkávání. Mléka jsou vyráběna jako počáteční i pokračovací.
Mléka pro kojence s rizikem alergie na bílkovinu kravského mléka
Alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) můžou trpět jak kojenci, kterým podáváme kojenecké mléko, tak plně kojení. Mateřské mléko je považováno za hypoalergenní výživu, takže s kojením při riziku uvedené alergie rozhodně nepřestávejte. Speciální kojenecká mléka pod označením HA (hypoantigenní mléka) se doporučují podávat po konzultaci s lékařem kojencům, kteří jsou „rizikoví“. Jsou to kojenci, kteří mají oba rodiče alergiky nebo je jeden rodič alergik a u staršího sourozence byla prokázána ABKM. Kojencům bez tohoto rizika nejsou tato speciální kojenecká mléka určena! Mléka jsou dostupná jako počáteční i pokračovací pro starší kojence nebo batolata.
Při prokázané ABKM není tento druh mléka dostačující.
Kojenecká mléka pro výživu při alergii na bílkovinu kravského mléka
To, jestli má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM), stanoví Váš dětský lékař. Nejčastějšími příznaky ABKM jsou: atopický ekzém, kopřivka, astma, rýma, chronický kašel, zažívací problémy (zvracení, průjem, koliky) až anafylaktický šok.
Zdroj, foto: Amilk