Každá z jednotlivých vrstev (známe 3 základní), má svoji specifickou funkci, jejíž opomenutí může výrazně narušit funkčnost celého systému. Vrstvení je závislé nejen na klimatických podmínkách, ale rovněž na požadavcích daného jedince a jeho cílem je poskytnout uživateli co nejvyšší možný komfort,
A zde je návod, jak oblečení správně vrstvit:
1. vrstva: bez základů to nejde: Tato vrstva se používá jako základní a měla by přiléhat přímo k tělu. Odvádí tělesnou vlhkost rychle a efektivně od pokožky, čímž udržuje tělo v suchu. Obecně je známa pod pojmem funkční prádlo.
2. vrstva odvádí vlhkost i hřeje: Tato vrstva odvádí vlhkost z první vrstvy a současně udržuje tělesné teplo. Používají se na ni materiály z technických vláken se schopností vázat velké objemy vzduchu, s nízkou nasákavostí a dobrou schopností transportovat vlhkost. Do této kategorie patří veškeré fleecové oblečení rozdílných gramáží a povrchových úprav.
3. vrstva izoluje i chrání: Do této vrstvy patří outdoorové oblečení, které v sobě kombinuje vlastnosti izolační vrstvy a vrstvy ochranné. Takové oblečení by mělo být maximálně mechanicky odolné, odolné vůči větru, alespoň částečně nepromokavé a co nejvíce prodyšné. Hodí se tak pro nejširší spektrum aktivit. Charakteristickým zástupcem jsou výrobky z materiálu SoftShell.
Třetí vrstva hraje v celém systému klíčovou roli, přestože bez ostatních vrstev by nebyla ničím. Musí uchovávat izolační vrstvu pod sebou suchou, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám tepla akumulací vlhkosti (potu) a zároveň musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí. Proto jsou typické produkty této kategorie vyrobeny z materiálů s membránou, zátěrem nebo alespoň vodoodpudivou úpravou.
Zdroj: 4camping.cz