Jeden z nejhezčích výletů v Chřibech je trasa Cimburk-Kazatelna-Klimentek. Na této trase se dostanete na mystická místa spojená s Velkou Moravou nebo časy před ní.
Tuto snadnou vycházku dlouhou asi 6 km zvládnou i děti. Nejjednodušší je přijet autem na parkoviště U křížku mezi obcemi Osvětimany a Koryčany. Už příjezd po silnici je zážitkem, protože jedete lesem po staré silnici lemované betonovými sloupky. Je to, jako byste se vrátili o padesát šedesát let zpátky. V posledních deseti letech touto procházkou zahajujeme tradičně naši rodinnou letní „turistickou sezónu“. Od parkoviště U křížku se nejdříve vydáváme po žluté značce ke zřícenině gotického hradu Cimburk. Hrad ze 14. století byl na počátku 18. století opuštěn a od té doby chátrá. Dnes se o něj stará spolek nadšenců, kteří se snaží udržet hrad aspoň v tom stavu, jaký je dnes. Pořádají zde různé akce a z jejich výtěžku se o hrad starají. Za symbolické vstupné se mohou návštěvníci volně pohybovat hradem a představovat si, jaké to tady asi bylo přes šesti nebo sedmi staletími. Při naší poslední návštěvě se po hradu procházeli dámy a kavalíři v historických kostýmech...
Po prohlídce Cimburku se vydáváme po zelené značce směrem ke Kazatelně. Cestou ještě odbočíme k osamělé skále zvané Kozel a chvilku pozorujeme smělé horolezce pokoušející se zdolat slovácký Matterhorn. Vracíme se zpět k rozcestí, rozbalíme svačinu v malém altánu a chviličku si odpočineme. Pak vyrazíme po červené směrem ke Kazatelně. Stoupáme lesem asi kilometr k hlavnímu hřebenu Chřibů. Cestu nám překřížila dvojice divočáků... A už je před námi špička skály s dvojitým křížem na vrcholu. K němu vedou schody vytesané přímo do skály. Tajuplná Kazatelna. Prý zde k moravskému lidu kázal svatý Kliment. Vystoupíme ke kříži, a máme před sebou oblé vršky Chřibů a vlevo asi dva kilometry od Kazatelny vidíme Cimburk. Toto místo mám moc ráda.
Zelená značka nás vede dál, k národní kulturní památce – k Hradisku sv. Klimenta. Na místě uprostřed chřibských lesů kdysi v dobách Velké Moravy ležela vesnice. V kostele, z něhož zůstaly jen kamenné základy, byl pohřben svatý Kliment. Jeho ostatky pak Cyril a Metoděj nechali převézt do Říma. Kromě svatého Klimenta však byla pod kostelem pohřbena ještě jedna zřejmě velmi vážená osoba. Archeologové se domnívali, že jde o Metoděje. Mýlili se. Později se ukázalo, že muž pohřbený pod klimentským kostelem, byl mnohem mladší než Metoděj, a tak hrob sv. Metoděje nebyl zatím objeven. Vedle základů velkomoravského kostela byl ve 20. století postaven dřevěný kostelík sv. Gorazda a zvonička. Každoročně se zde pořádá pouť na svátek Seslání ducha svatého a u kamenného oltáře původního kostela se slouží mše svaté.
Od Klimentku, jak se dnes hradisku říká, se vracíme zpět k parkovišti, tentokrát po žluté značce.ChytráŽena.cz