Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 21.12. 2024
Dnes má svátek Natálie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Je libo mrkev, nebo karotku?

6. 03. 2013 | Zahrádka

Obě jsou bezesporu jednou z nejcennějších u nás pěstovaných potravin. Nesmějí chybět v žádné dobré polévce či bramborovém salátu, jsou součástí většiny mražených zeleninových směsí. Pro svou sladkou chuť jsou oblíbené také u dětí v syrovém stavu, jako zdravé mlsání.

Botanicky mají společný základ. Mrkev obecná (Daucus carota) je nejběžnějším druhem, jde o dvouletou rostlinu s oranžovým kořenem kuželovitého tvaru dorůstajícím 20 až 30 cm. Karotka je raná odrůda mrkve obecné, má vždy zakulacený tvar a obsahuje víc cukru než mrkev. Dělení na mrkev a karotku není běžné ve všech zemích, například v angličtině jsou mrkev i karotka prostě „carrot“.

Mrkev nebo karotkaV našich podmínkách je karotka ranější odrůdou, o které se tvrdí, že ji nelze dlouhodobě skladovat. Omyl, skladovatelnost závisí od vyzrálosti kořene a obecně se ví, že lépe se skladují mladší kořeny. Chcete-li si uskladnit karotku na zimu, vysévejte ji až v květnu. Do podzimu naroste, vyzraje a její skladování nebude problém. Ideální ke skladování jsou pozdní odrůdy mrkve, která má delší vegetační dobu a menší obsah cukru než karotka.


Domov mrkve:

Mrkev patří do čeledi miříkovitých a pěstujeme ji jako kořenovou zeleninu. Pochází z jižní Asie z oblastí Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, kde ještě přežívají její divocí předci. Předpokládá se, že zhruba v 10. století rozšířila do oblasti od Indie po východní Středomoří a v průběhu 12. století se dostala až do západní Evropy. V současné době se nejvíce pěstuje v Evropě, Asii a Severní Americe.

Zdravotní prospěch:

Mrkev i karotka jsou ceněny hlavně pro svůj obsah betakarotenu, ze kterého si naše tělo vitamin A vyrábí. Jedna dobře rostlá mrkev pokryje celodenní potřebu vitaminu A dospělého člověka. Zároveň je i bohatým zdrojem vitaminů B, C a E, vápníku, pektinů a vlákniny. Mrkev s karotkou jsou pro naše zdraví i krásu bezesporu velmi cenné. Bylo zjištěno, že kaše ze syrové mrkve je tím nejúčinnějším a nejužitečnějším prostředkem, kterým pomůžeme tlustému střevu vrátit zdraví. Syrová mrkev obsahuje také sacharid falkarinol, který má silné protirakovinné účinky. Pektin obsažený v této kořenové zelenině na sebe váže až 80 % těžkých kovů v těle a vylučuje se z organismu ven. Proto by lidé žijící v průmyslových oblastech měli jíst mrkev až pětkrát týdně.

Mrkev nebo karotkaV léčitelství se mrkev používá při nervozitě, astmatu, kožním onemocnění, při nemocech jater, žloutenkách a střevních zánětech. Rovněž zvyšuje odolnost organismu, pomáhá při zácpách, posiluje srdce a cévy, prospívá těhotným ženám, podporuje vývoj a růst dětí, zlepšuje vidění, hlavně šeroslepost. Přispívá k hezké pleti, vlasům a nehtům, urychluje hojení ran a mimo jiné zvyšuje mužskou plodnost i potenci. V neposlední řadě pomáhá tělu v boji se stresem a znečištěným prostředím.

Mrkev i karotka jsou jedny z mála zelenin, které jsou pro nás prospěšnější, když je konzumujeme tepelně upravené. Silné buněčné stěny kořenů totiž neumožní tělu využít ze syrových kořenů více než 25 % dostupného betakarotenu. Když je ale tato kořenová zelenina uvařená a podávaná s trochou tuku, naše tělo je schopno přeměnit až 50 % betakarotenu ve vitamin A. Obsah antioxidantů v tepelně upravené zelenině je navíc stabilizován a nedochází k jejich enzymatickému rozkladu.


Jak ji správně pěstovat

Rané karotky je nutné zasít již na jaře. Nejlépe v měsíci dubnu, ale prakticky je můžeme zasít už v době, kdy víme, že nehrozí mrazy, respektive v době, kdy se teplota vyšplhá nad nějakých 7 stupňů Celsia a je konstantní. Pozdní druhy mrkve se sejí až v období konce jara.

K správnému vývinu potřebuje mrkev lehčí písčitou půdu. Na těžších půdách se často vyskytují problémy s deformací kořenů. Příčinou poškození pletiva kořenové špičky bývá, že se dostane na nepropustné podloží nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku – a to vede k deformaci a rozvětvení kořene. Chceme-li tedy získat kvalitní kořeny mrkve i v horších podmínkách, pěstujeme mrkev na tzv. hrůbcích. Připravíme je podobně, jako kdybychom „nakopčili“ brambory.

Hrůbky pro mrkev by měly být mírně širší než pro brambory (50-60 cm) a s rovnou horní částí. Do připraveného hrůbku vysejeme dvojřádek nebo trojřádek mrkve. Hrůbky si připravíme předem, ale semena do nich vyséváme až po 2-3 týdnech, když půda slehne.

Kořeny, které vyrostou na hrůbcích, budou hezčí a vyrovnanější a také je snadněji sklidíme.

Pegonela - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Je libo mrkev, nebo karotku?:

Je libo mrkev, nebo karotku?
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Vždit mrkev a karotka je to saméSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
ja take
Obrázek uživatelky
profil
miluji baby karotku
Obrázek uživatelky
profil
kde sázetSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
díky za radu..ty hrůbky..to mne nikdy nenapadlo..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles