Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Halloween v roce 2024Halloween v roce 2024 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 02.11. 2024
Dnes má svátek Dušičky
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jen takové zamyšlení

6. 08. 2021 | Vaše příběhy

Dnes jsem konečně poznala, jak „dobře“ se máme. Šla jsem totiž na nákup do místního supermarketu. Koupila jsem si zde celozrnný chléb. Kilo mě vyšlo na šedesát korun. Dále jsem kupovala kuře, kdy mě kilo vyšlo na necelých padesát korun.

Ke kuřátku jsem si chtěla koupit i brambory. Kilo vyšlo na dvacet korun, a tak jsem si místo brambor koupila raději banány. Ty stály totiž mnohem méně. Jablka, která vyrostla na našich stromech, vyšla také mnohem dráž, a tak jsem raději sáhla po dovozovém ananasu, který byl mnohem levnější. Kuře sním raději s chlebem. Zaručeně čerstvý jogurt vydrží tři týdny! Na párcích jsem našla údaj, že mimo sóji, šlach, vody, soli, dextrózy, stabilizátorů, konzervantů, stop celeru, hořcice a mléka obsahují také dvacet procent strojově zpracovaného masa. Téměř vegetariánská strava, a tak jako masožrout jsem je ani nakoupila.

Když jsem došla domů, pustila jsem si televizi. Mám na ní 52 programů, na každém z nich bylo jenom vaření celebrit nebo nějaká ta reality show, to vše proloženo reklamami tak hustě, že jsem chvilku přemýšlela, jestli pořad již skončil, nebo bude ještě pokračovat.

Odpoledne přišla kamarádka na kávu. Vyprávěla mi, že sháněla někde ve městě domácí knedlík.

„Napočítala jsem osm pizzerií, dvacet hospod, patnáct heren, čtrnáct bank a pojišťoven, tři cestovní kanceláře, ale knedlík jsem nesehnala,“ postěžovala si.

To jí docela věřím. Když jsem nedávno chtěla pozvat děti na zmrzlinu, musela jsem je vzít do baru, protože u nás jsem nenašla jedinou obyčejnou cukrárnu.  

To, jak daleko jsme poslední dobou postoupili, svědčí i příklad mé sousedky. Svou stárnoucí maminku prý byla nucená odložit do domova důchodců, protože péči o ni nezvládala. Přitom ji denně vídám, jak chodí běhat, aby se nenudila. Její trasa, kterou běhá, vede i kolem domova důchodců, kde maminka žije. Denně tu budovu míjí, a přesto za svou mámou zajde jednou za měsíc. Častěji údajně nemá čas.

 Myslím, že dřív mi bylo lépe, a se mnou i mnohým z vás. Švestky, třešně i jablka rostly u silnice a každý si je mohl natrhat. Pečivo tenkrát stálo mnohem méně, než maso, které bylo i hlavní složkou uzenin. Cukrárna byla na každém rohu a v ní celé rodiny. Děti se cpaly poháry, maminky pily kávičku, a to si mohly dovolit i několikrát týdně. Dnes když si vyjde rodina na oběd, do zoo či na výlet na hrad, stojí ji to několik tisíc.

Dnes už nestojíme na banány a na maso, ale dobře se přesto nemáme. Řady se tvoří na testování na covid i před úřady práce, protože kdo chce pracovat, musí si nejdřív získat kontakty. Už nerozhoduje vzdělání a co kdo umí, práce je jen pro někoho.

Naše děti umí naprogramovat počítač a ovládat chytrý telefon, kotrmelec ale nedokážou a zadýchají se i při cestě do školy, pokud je právě otevřena.

Tak si dnes žijeme, a vyprávíme, jak se máme dobře. Jako bychom už zapomněli, jak obyčejně, ale skvěle bylo dřív.


Smisekzluk - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím s autorkou..já jako dítě bydlela na vesnici a byl tam obchod se vším možným,potraviny i cukrárna, kino a restaurace, holič a kadeřnictví...potom jsme se přestěhovali do okresního města a zde bylo taky dost obchodů, mléčný bar i cukrárny...
nyní syn pracuje v továrně a na byt do důchodu nedosáhne.. u moře byl naposled jako kluk se mnou.. jako dělník si moc vyskakovat nemůže, myslím, že se ani neožení...neměl by jak zabezpečit rodinu...
Obrázek uživatelky
profil
Sice zacházíme do diskuze,ale nedá mi to.Vy se domníváte,že dnes když je vše k dostání,každy na to má?Ceny bytů a domků jsou horentní.Ne každý má vysoký plat.A také práci nemá dost lidí.
Dříve museli všichni pracovat,měli tedy vydělané peníze.A byly levné půjčky na bydlení.A mohla bych pokračovat.
Obrázek uživatelky
profil
za mého mládí ,byli levné byty a domky ,ale taky jsme na to neměli byli malé platy,každá doba má své ,ale dnes seženete vše to za nás nebylo,více cukráren bylo jen ve větších městech
Obrázek uživatelky
profil
Určitě máte pravdu,že lidé starší si dobu svého mládí trochu idealizují.
Zřejmě bydlíte ve velkém městě nebo větším,kde nebylo ovoce k trhání běžné.Dnes patří každy kousek louky někomu a běda tomu,kdo by si tam troufnul jít.To dříve nebylo.Běhali jsme po loukách.kde se nám zachtělo.A jablíčka a hrušky se trhaly běžně.
Nebudu vypisovat co bylo a dnes není.Jsou to rozdíly velké.Ale máte pravdu.Vše také nebylo jen růžovéAle přesto víc dávám za pravdu pisatelce Smisekzluk.
Obrázek uživatelky
profil
Na kazde dobe se da najit neco hezkeho.

Nejsem zadna mladice, ale treba cukrarnu na kazdem rohu jsem nikdy nezazila. Ve meste se ani nedalo zadarmo trhat ovoce, ledaze by ho nekdo ukradl ze zahrady. Nemuselo to byt vsude stejne.

Myslim, ze kazdy si dobu sveho mladi, tak trosku idealizuje.

Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Šperky