Bledské jezero leží na severozápadě Slovinska na úpatí Julských Alp v blízkosti města Bled. Město je považováno hlavně za rekreační oblast, jsou zde luxusní hotely, restaurace a bary. Na nábřeží se konají během letní sezony různé trhy a koncerty. Je to také lázeňské město. První lázeňský dům zde byl postaven už v roce 1858 švýcarským lékařem. Uzdravovalo tu především mikroklima, termální prameny a turistika.
Bledské jezero vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce. Jezero nemá žádný významný přítok, zásobují ho především podzemní zřídla. V jeho severovýchodní části jsou termální prameny. Ty způsobují vyšší teplotu vody. Je to jedno z nejteplejších alpských jezer, dá se zde koupat celé léto. Jezero měří 2,12 kilometrů, široké je 1,38 kilometrů, rozloha 144 hektarů, maximální hloubka činí 30 metrů. Voda v jezeře je průzračná do velké hloubky, žije zde dost ryb. Kolem jezera vede zhruba šest kilometrů dlouhá pěší a cyklistická stezka. Zhruba uprostřed jezera je ostrov. Pravidelně na něj jezdí výletní lodě nebo tradiční loďky – pletny. Takovéto lodě nikde jinde neuvidíte. Jsou to dřevěné lodě trošku podobné gondole, pohybují se pomocí velkých pádel.
Ostrov se dá obejít dokola, jsou zde ale vzrostlé keře, tak není moc vidět po okolí. Symbolem ostrova je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od přístavu k němu vede 99 schodů. Současný barokní vzhled kostela pochází ze sedmnáctého století. Uvnitř jsou zbytky gotických maleb a gotická soška Panny Marie. Je zde hlavní oltář a ještě tři boční z černého mramoru. Nad kostelní lodí je zvon přání, údajně dar od papeže. Dle tradice musíte třikrát zazvonit a něco si přát. Vedle kostela je zvonice z patnáctého století. Má výšku 54 metrů a jsou tu tři zvony. V den naší návštěvy zde byla svatba, tak jsme se nemohli dovnitř podívat. Dle tradice musí ženich prý nevěstu vynést po schodech od přístavu až ke dveřím kostela. Škoda, že jsme na ostrov nepřijeli dříve. Třeba bychom toho siláka viděli.
Nad jezerem se tyčí na skále ve výšce 140 metrů Bledský hrad. První románská věž zde vznikla na přelomu desátého a jedenáctého století. Za doby baroka byla stavba rozšířena na současný hradební komplex, který má dvě nádvoří. Původně sloužil jako sídlo biskupů z Brixenu. Dnes zde je galerie, muzeum a gotická kaple. Je odtud hezký pohled na jezero a město. Cestou k hradu jsme šli kolem kostela svatého Martina. Pochází z roku 1905, nahradil zde původní kostel z patnáctého století. Určitě stojí také za nahlédnutí.
ChytráŽena.cz