Vysazujeme je na zahradách ve skupinách, vysoké odrůdy můžeme vysazovat jako solitéry. Nízké druhy do skalek, na obruby záhonů, do květinových mís, truhlíků a různých ozdobných květináčů. K vyšším odrůdám přivazujeme oporu, aby se při růstu a velkém větru nepolámaly. Tato krásná trvalka je také pěknou ozdobu parků a zámeckých zahrad.
Pěstování
Jiřiny můžeme pěstovat ze semen. Aby nám brzy vykvetly, vyséváme je v únoru a v březnu do květináče, kde máme směs písku a kompostu, nebo rašeliny. Na venkovní záhon je vysazujeme teprve v druhé polovině května. Ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Rostlinky musíme dostatečně zalévat a pravidelně hnojit. Rostlinka vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větrem.Trvale přemokřená půda jiřinám škodí, hlízy snadno hnijí.
Dále můžeme rostlinku množit řízkováním, které provádíme v únoru. Mladé řízky necháme zakořenit v truhlíku ve směsi rašeliny a písku. Zakořeněné řízky vysadíme do malých květináčů. Na venkovní záhon je vysazujme až koncem května.
Řízkováním získáme z jedné hlízy větší počet nových rostlin.
Dále se jiřiny snadno množí dělením hlíz, které provádíme na jaře. Hlízy odebereme v létě a necháme v teple přes zimu zakořenit. Nejlépe ve skleníku.
Hlízy jiřinek vysazujeme na venkovní záhon nejdříve v dubnu. Nad vysazenou hlízou má být nejméně 10 cm vysoká vrstva zeminy. První výhonky se objeví asi 14 dní po výsadbě. Jiřiny potřebují dostatečnou zálivku. Musíme je také pravidelně přihnojovat.
Přezimování
Jakmile první podzemní mrazíky spálí nadzemní část rostlinky, odřežeme zbylé stonky nad zemí a hlízy vyryjeme ze země. Hlízy necháme oschnout. Buď na záhoně, nebo v suché, dobře větrané místnosti. Pak je očistíme od zeminy a hlízy uskladníme při teplotě do 6°C.Jiřiny patří mezi velké květiny, které milují slunce. Působí dobře na záhonech, skalkách, ale také v okrasných nádobách v kombinaci s převislými rostlinami a okrasnými listy.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz