Květy mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné. Kvetou krátce, pouze jeden den. Z toho je také odvozen jejich název. Na zahradách je můžeme obdivovat od června do srpna. Denivka není náročná na pěstování. Rostlina je velice dekorativní, rozevřené květy denivek lahodí každému oku. Rostlinka není vhodná k řezu. Je krásnou ozdobou zahrad, různých zákoutí, můžeme si ji nasadit poblíž jezírek nebo rybníčků. Také ji můžeme pěstovat ve velkých zahradních nádobách a mísách. Denivka patří mezi jedlé květiny. Krásnými velkými květy denivek můžeme ozdobit ovocné a zeleninové mísy a také různá jídla.
Pěstování a přezimování denivek
Denivka má ráda slunnou a mírně zastíněnou polohu. Před výsadbou půdu vyhnojíme dobrým kompostem. Rostlinky množíme dělením trsů na jaře nebo na konci léta. Denivka má hlíznaté masité kořeny, které bychom měli při sázení o třetinu zkrátit, lépe zakoření.Při rozdělování trsů si dávejte pozor, aby se část výhonků neulomila. Denivky si můžete dát do většího kbelíku, zalít vodou a počkat, až se trs rozmočí. Pak jde trs rozdělit líp. V době růstu potřebuje rostlinka pravidelnou zálivku. Prvním rokem po výsadbě rostou denivky pomaleji. Rozsazují se jednou za pět let. Rostlinky nesnášejí přílišné vlhko.
Denivky hnojím v květnu před rozkvětem. Pokud nechcete sklízet semena, ostříhejte v červnu a červenci zvadlé květní stvoly. Rostlinka se příliš nevysiluje a ušetří si síly pro další kvetení. Aby tyto krásné trvalky s nádhernými květy přečkaly zimu, nestříhejte jim listy a zakryjte je spadaným listím nebo chvojím. Tím si vytvoříte ochranný kryt, který chrání rostlinku před mrazem.
Denivky jsou krásnou ozdobu každé zahrady.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz