Tavolníky jsou listnaté keře, které na podzim opadávají. Jsou buď kompaktního, nebo široce křovinatého vzrůstu. Mají 2 - 4,5 cm dlouhé, laločnaté, vejčité listy, které jsou v jejich horní polovině pilovité, barvu mají v různých tonech zelené a existují i variety v krásném zlatém provedení. Mladé lístky bývají oranžově až červeně zbarvené, a když přichází podzim, získávají žlutý, oranžový až purpurový odstín.
Hlavním důvodem, proč si ale Tavolníky pořídit, jsou jejich trvanlivé květy. Květy Tavolníku rostou v hustém koncovém květenství a skládají se z drobných kvítků, které často voní. Jsou uspořádány ve vrcholíku, chocholíku nebo hroznu. Tavolníky kvetou pouze v bílé a růžové, ale i když jsou to jen dvě barvy, tak máme na výběr z mnoha odstínů.
Snadné pěstovaní a ještě snadnější péče
Můžete sice vysadit a zapomenout, ale jak už to tak u rostlin bývá, když se s láskou pečuje, rostliny Vám to vždy svoji krásou vrátí.
Světlo – Plné slunce je ideální, můžete jej dát i do polostínu, ale pokvete určitě o něco méně. Na plném slunci se projeví intenzivní vybarvení listů.
Půda – Rozhodně ne zamokřená místa, Tavolník má rád dobře propustnou zeminu a vlhčí.
Závlaha – V prvním roce po výsadbě je dostatečná závlaha velmi důležitá, protože si Tavolník vytváří silný a zdravý kořenový systém. Když se dobře ujme, pak se snadno vypořádá i s obdobím sucha, pokud jsou dlouhodobě třeba tropy, doporučuji přeci jen občas zalít, a to na večer, aby se přes noc napil. K udržení vláhy je dobré použít mulčovací kůru.
Teplota – Tavolníky naprosto bez obav pěstujeme celoročně venku. Jsou spolehlivě mrazuvzdorné, a to až do – 35 stupňů. V létě vysokými teplotami netrpí.
Řez – Řez u Tavolníků není nutný, ale když se omladí, více pokvete a rostlina bude více bohatší a kompaktnější.
Živiny – Tavolník v podstatě hnojivo mít nemusí, ale dávkou plného hnojiva, nebo proleželým kompostem z jara před startem růstu určitě nepohrdne.
Choroby a škůdci – mšice, ale objevují se spíše jen vzácně.
Šestice Tavolníků, která by Vám na zahrádce neměla chybět
Tavolník van Houtteův, Tavolník popelavý, Tavolník vrbolistý, Tavolník japonský „Shirobana“, Tavolník japonský „Antony Waterer“, a Tavolník japonský „Golden Princess“.
Ale vzhledem k tomu, že Tavolník potřebuje tzv. dýchat (mezery mezi rostlinami se mění podle konečné velikosti keře a to od 50 cm do 3,5 m) stačí si pořídit alespoň jeden z nich, i ten Vám na zahradě udělá kvetoucí parádu.
Iris - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz