Hosta dorůstá do výšky od 30 cm do 80 cm, podle druhu a je nenáročná na půdu. Zemina by měla být vlhká, propustná, neutrální. Jak je již z názvu patrné, Hosta se hodí do polostínu nebo ji můžete mít i v úplném stínu. Některé druhy snesou i plné slunce, ale musí mít dostatečně vlhkou zeminu. Je to krásná solitera, ale sázet ji můžete i do trvalkových záhonů. Buď ji vysázíte k rostlinám a stromům, které ji výrazně převyšují, nebo naopak k trvalkám, které jsou menšího vzrůstu a mají nenápadné listy, pak krása bohyšky vynikne naplno.
Hostu je možné vysadit i do nádob, kde jsou neobyčejně pěkné. Pokud si ji do nádoby zasadíte, je náročná na vodu a živiny. Je potřeba ji také častěji dělit, je to velice snadné a možné i několikrát do roka. Nejvhodnější doba je z jara těsně před rašením.
Jak jsem již v úvodu psala, Hosta má nepřeberné množství barev listů od tmavě zelené přes zlatavou, modrosivou až po listy se žlutým a bílým žíháním. Jsou velké, srdčité, celokrajné a vyznačují se výraznou žilnatinou. Kvalita a zabarvení listů závisí na půdních podmínkách a prostředí, do kterého jste je vysadili. Listy mají i další velký význam pro rostlinu, řapík listů je žlábkovitý, při dešti tak zachycují vodu, která stéká přímo ke kořenům. Vláha je pro Hostu opravdu velmi důležitá.
Květy má nejčastěji světle fialkové, ale i bílé a jsou uspořádány v hroznech. Kvete během července a srpna, některé druhy i v době babího léta, tedy v září. U mnohých druhů květy hodně pronikavé voní. Linou se vůně různé, od citrónové až po jemně vanilkovou. Za teplých dní, kdy vítr moc nefouká, nádherně provoní své okolí.
Pokud bude mít Hosta ty správné podmínky, tak na místě setrvává dlouhá léta, velmi úspěšně se bude rozrůstat, a bude královnou vaší krásné zahrady.
Iris - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz