Na záhonech se kopretinám daří ve společnosti s jinými květinami například s ostrožkami nebo barevnými liliemi. Kopretiny jsou náchylné k vymrzání, doporučují se alespoň každým druhým rokem rozsazovat a pak nevymrzají. Kopretina je kytička vhodná k řezu. Výborně se hodí do kytic. Je krásnou ozdobou stolu i celého interiéru.
Pěstuje se na zahradách, ale můžete ji vidět také na lukách, stráních, kde kvete po celé léto, od června do srpna. Není náročná na pěstování. Na podzim rostlinku seřezáváme až u země. Patří mezi vytrvalé rostlinky. Daří se jí dobře na slunném stanovišti, ale snese i polostín. Rostlinka vyžaduje pravidelnou zálivku.
Nesnáší však půdu trvale přemokřenou. Kopretiny jsou často napadeny mšicemi. Dnes se kopretiny pěstují v mnoha zajímavých kultivarech a také velikostech. Pěstují se nejen krásné bílé kopretiny s jednoduchými úbory, ale také moderní kopretiny plnokvěté. Starší trsy jsou náchylnější k vymrzání. Plnokvěté a nažloutlé kvetoucí odrůdy jsou citlivější. Množíme dělením trsů nebo řízkováním. Trsy dělíme brzy na jaře.
Řízkujeme v červnu a v červenci. Listy při řízkování zkrátíme. Jednoduché druhy kopretin lze množit i ze semen. Vyséváme je na jaře do dobře živené půdy.
Tato krásná trvalka je krásnou ozdobou zahrad. Hodí se také na skalky. Pěkně vypadá v různých zahradních nádobách a květináčích. Je vhodná také k řezu, můžeme ji dávat do různých kytic a pěkně si ozdobit i interiér.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz