Jedním z míst, která jsou pro pohodovou podzimní turistiku jako stvořená, jsou Jizerské hory.
Mají svůj název podle řeky Jizery, která pramení na jižních svazích Smrku. Ten je se svými 1124 m nejvyšší horou na české straně pohoří. Na polské straně je to o dva metry vyšší Wysoka Kopa.
Jizerské hory poskytují skvělé podmínky pro turistiku všeho druhu. A kdyby se počasí náhodou nevyvedlo, vždy se najde náhradní program v blízkém Liberci (Babylon, IQ park, ZOO, Botanická zahrada...). Nám počasí vyšlo a proto hurá na výlet, který nás povede přes Královku k přehradě Josefův Důl.
Za výchozí místo zvolíme obec Bedřichov. V polovině 16. století zde, uprostřed hlubokých lesů, vznikla sklářská huť a kolem ní ves. Název obce je podle otce majitele panství Friedricha (Bedřicha) z Redernu. V drsném kraji se kamenitá půda jen těžko obdělávala, obyvatelstvo se věnovalo kromě sklářství těžbě rašeliny, dřeva, žuly, křemene. Dnes je obec významným centrem letní i zimní rekreace, známá především pořádáním dálkového lyžařského běhu Jizerská padesátka. Za pozornost stojí kostel sv. Antonína.
Z Bedřichova vystoupáme po modré nebo žluté turistické značce na kopec Nekras (859 m.n.m.).
Naší první zastávkou je rozhledna Královka (dříve Königova vyhlídka). Byla postavena roku 1907, je vysoká 23,5 m a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 20,5 m vede 102 schodů. Pokud by byla zavřena, informujte se na recepci ve vedlejší chatě. Z rozhledny je úplný kruhový rozhled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou.
Od rozhledny pokračujeme po zelené značce, ale jen malý kousek, hned při první příležitosti, u výběhů s koňmi, opustíme značku a vydáme se vlevo asfaltovou cestou směrem k Prezidentské chatě. Tu mineme a pokračujeme stále lesem, až se před námi mezi stromy objeví hladina vodní nádrže Josefův Důl. Cesta nás posléze dovede až na její hráz.
Tato přehrada je nejmladší z jizerskohorských vodních nádrží, byla vybudována v letech 1976-82 a slouží jako zásobárna pitné vody pro Liberecko.
Pokud jsme nachystáni na delší výlet, můžeme přehradu obejít po zpevněné cestě nebo pokračovat po žluté značce přes Kristiánov.
Jestliže nám kratší vycházka stačí, můžeme se vrátit stejnou cestou nebo vystoupáme od hráze jižním směrem příjezdovou cestou do osady Hrabětice a po zelené značce, málo frekventovanou silnicí, se vrátíme přes Královku do Bedřichova. Tato varianta měří asi 12 km.
Doporučená mapa: KČT - 20-21 Jizerské hory
Na závěr jedna otázka. Zdalipak víte, jak je to s vládci našich hor?
V Krkonoších je to Krakonoš (Rübezahl, Rýbrcoul), v Beskydech vládne Radegast, Jeseníky mají Praděda, Orlické hory chrání Rampušák s Kačenkou... a co Jizerské hory?
Ducha Jizerských hor údajně vyčarovali jeho sousedé, Krakonoš s Rampušákem, na sobě má plášť z mlhy, dlouhé prsty podobné kořenům staletých stromů a projevuje se táhlým houkáním - muhúúúú. Odtud je i jeho jméno - Muhu.
My při dnešním výletu Muhu nepotkali, tak možná příště. To se vydáme do zaniklých sklářských osad.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz