Josta je kříženec černého rybízu a srstky angreštu. V dnešní době existuje řada kultivarů. Vzhledově se jedná, stejně tak jako u obou výchozích druhů, o nízký opadavý netrnitý keř. Josta v příznivých podmínkách může dorůstat až do výšky 2 metrů.
Listy keře Josta se tvarem i velikostí podobají spíše listům rybízu než angreštu. Od dubna do května se pak vytváří podobně jako u rybízu hrozny květů. Květy jsou opylovány včelami. Rostlinka vykvétá poprvé již druhým rokem od výsadby. Plody jsou zpočátku zelené, pak tmavě fialové až po černou. Konečná barva josty závisí na druhu kultivaru. Bobule jsou velké od 1 do 3 cm. Chuť josty je jak po černém rybízu, tak i angreštu. Plody můžeme použít k přímé konzumaci a kuchyňskému zpracování, na koláče, marmelády, džemy, zavařeniny, ovocné šťávy a sirupy.
Množení rostliny Josta
Josta se množí pomocí řízků, na přelomu července a srpna. Řízky mají být dlouhé až 15 cm. Na množení můžeme použít také řízky řezané od prosince do února. Zakořenění řízků obou metod je celkem dobré. Dále můžeme použít k množení rostliny semena dobře vyzrálých plodů.
Semena můžete nechat přes zimu vyzrát, nebo využít stratifikaci v chladničce po dobu tří měsíců. Semena klíčí po delší době. Zpravidla po roce. Vzešlé sazeničky keře Josta přesadíme jednotlivě do květináčů. Josta dobře snáší různé druhy půdy. Josta roste pěkně na slunném stanovišti i stinném místě. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Výhodou josty je, že má příjemnou chuť, která není moc nakyslá. Keř je velice odolný vůči různým chorobám a škůdcům. Tento výborný kříženec rybízu a angreštu, by neměl chybět v žádné zahrádce.
ChytráŽena.cz