Pětadvacet kilometrů jižně od Varny se nachází bulharská džungle - Kamčijská delta. Řeka Kamčija se zde, ještě předtím než dosáhne Černého moře, rozlévá do delty o rozloze asi 4500 ha a spolu s několika přítoky tvoří přírodní park - mokřady Longosa, který patří k významným ornitologickým lokalitám v Evropě.
Kamčija je sice se svými 245 km nejdelší řekou východního Bulharska, v celostátním srovnání ale patří spíše k menším tokům. Pramení v centrálních bulharských horách (pohoří Stará Planina) a většina toku má horský charakter. Teprve asi 3 km od pobřeží řeka zpomaluje a kalná voda se rozlévá po písčinách neustále vršených mořskými dunami. Ty vytvořily těsně před ústím sladkovodní jezero zvané liman. Oba břehy řeky Kamčije jsou porostlé hustými zejména dubovými, jasanovými a jilmovými lesy. Roste zde šest druhů lián (např. plamének), divoká réva i bílé, červené a žluté lekníny.
Mimo jiné zde žije 23 ohrožených druhů ryb a vodních želv. Daří se zde třeba pelikánům a ledňáčkům. A žije zde například i beznohý ještěr blavor žlutý. Díky tomu zde byla v roce 1951 vyhlášena nejprve jen rezervace a později (v roce 1977) i biosférická rezervace Kamčija. O status biosférické rezervace Kamčija kvůli intenzívnímu zemědělství v oblasti přišla v roce 2017, nicméně rezervací nadále zůstává.
V parném létě zde turisté nabažení sluníčka najdou hledaný stín. Na konci cesty se kromě množství stánků se suvenýry nachází i hospůdka, kde můžete vyzkoušet čerstvé úlovky z moře a kde si také můžete objednat příjemnou asi půlhodinovou plavbu proti proudu řeky až k rybářské vesničce. Na zpáteční cestě vás rybáři vezmou až k jezeru a když budete mít štěstí, uvidíte některé ze zde žijících ptáků. A pokud narazíte na zvlášť milého rybáře, pustí vás na chviličku i ke kormidlu.
Kvetinka65 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz