Kanada je zemí javorového listu, kolébkou hokeje i ikonou
„indiánského“ neboli babího léta. Leží v severní polovině Severní Ameriky
a sousedí pouze s USA.
Je druhým největším státem světa, svou rozlohou se blíží Evropě. Jedná se o
federaci 10 provincií a 2 teritorií – Yukon, Britská Kolumbie, Alberta,
Manitoba, Ontario, Saskatchewan, Quebec, Newfoundland, New Brunswick, Nové
Skotsko, Severozápadní teritorium a Ostrov Prince Eduarda.
Zdejšími významnými centry jsou například hlavní město Ottawa, dále Toronto, Montreal, Vancouver... Kanada patří mezi země Commonwealthu (tedy států, kterým oficiálně vládne britská královna – zde zastoupená guvernérem).
Hospodářsky patří Kanada k sedmi nejvyspělejším zemím světa (G7). Těží se zde drahé kovy, uran, měď, ale zejména dřevo. Některé oblasti jsou získáváním surovin velmi poškozeny a kanadská vláda se v současné době usilovně snaží o eliminaci už existujících škod. Ve velkém se zde také pěstuje pšenice, jedná se o jednu ze čtyř „světových obilnic“. Vyváží se rovněž ryby a to mořské i sladkovodní – nalovené v oblasti Velkých jezer na hranici s USA či v přilehlých mořích.
Ačkoliv jižní hranice Kanady leží přibližně na stejné zeměpisné šířce jako Česká republika, zdejší podnebí je mnohem chladnější a drsnější. (Evropu otepluje Golfský proud, Kanadu nikoliv.) Přilehlé moře v zimě z velké části zamrzá. Zdejší divoká příroda je domovem mnoha vzácných druhů – k nejznámějším patří bezesporu lední medvěd (největší šelma světa), v jižnějších oblastech se setkáme i s medvědem hnědým.. Rozsáhlé lesy, jedinečné národní parky (jejichž plocha často dosahuje rozlohy malého státu), velká jezera s obrovským množstvím ryb i vysoké hory lákají dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa zejména pro svou nedotčenost a izolovanost. Stálých obyvatel zde žije jen velmi málo – většina se soustředí do velkých měst. Kromě Angličanů zde potkáte hlavně Francouze (zejména v provincii Quebec) a na nejsevernějších ostrovech původní obyvatele Eskymáky (= Inuity – ti patří společně s ostatními skupinami indiánů k mongoloidní – tedy „žluté“ rase a pocházejí z Asie). Vzdálenosti mezi jednotlivými sídly bývají značně velké, proto přebírá hlavní přepravní úlohu letecká a železniční doprava. Množství ostrovů v severovýchodní oblasti spojuje doprava námořní.
Kanada je velmi pestrá a prozkoumat ji celou by člověku trvalo řadu týdnů. Nabízí široké spektrum přírodních i kulturních zajímavostí, z něhož si vybere snad každý potenciální turista. Určitě stojí za návštěvu a ta v současnosti není zdaleka tak nedosažitelná, jak by se mohlo zdát. Z finančního pohledu poskytuje člověku jen s trochu dobrodružnější povahou řadu možností levného ubytování – v kempech, menších hotelích a podobně. Navíc v dnešní době internetu existuje spousta zdrojů, z nichž se může každý z nás seznámit se „Zemí javorového listu“ a pokochat se jejími krásami...
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz