Jako milovnice přírody a hor obzvláště bych nemohla vynechat Krkonoše. Ráda jezdím do Špindlerova Mlýna – z krátkých podzimních dovolených už se za poslední roky stala tradice a občas si sem s manželem rádi „zaskočíme“ i na jednodenní výlet. Samozřejmě vždy mimo sezónu, aby se z kýženého dobití baterek nestalo spíš jejich vybití.
Vždy nám dělá radost, když na našich cestách potkáváme obnovené památky – historické budovy, poutní místa, hotely… Necháváme se unášet kouzlem malých kostelíků a hřbitůvků zasazených do horské krajiny, obdivujeme a rádi navštěvujeme poutní místa nebo různé přírodní památky. Ve Špindlerově Mlýně a okolí si nikdy neodpustíme návštěvu dvou kapliček. Jedna byla citlivě rekonstruovaná, druhá nově postavená: kaplička Poslední večeře Páně a kaplička sv. Františka z Assisi. Kapličky a křížky stavěli v Krkonoších podél cest místní obyvatelé (nikoliv církev) jako výraz své zbožnosti. Sami se o ně také poté starali.
Rekonstrukce kapličky Poslední večeře Páně byla zakončena na podzim roku 2014 jejím slavnostním otevřením a žehnáním nového obrazu Ježíše Krista a apoštolů. Kaplička byla postavena kolem roku 1850 rodinou Buchbergerovou z domu č. p. 31 (dnešní horní budova základní školy, která stojí 100 metrů odsud). Kaplička dostala své jméno podle obrazu Poslední večeře Páně, který se uvnitř ní nacházel. Podle dochovaných materiálů bylo tradicí rodiny řezníka a uzenáře Buchbergera to, že každý večer jeden z členů rodinu zapaloval svíčku a odsloužil malou pobožnost. Ve 30. letech 20. století tuto tradici převzala rodina řezníka Lukesche. Po válce, kdy došlo k vysídlení místních obyvatel německé národnosti, se o kapličku starali místní lidé dál – především to ale byli manželé Srogoňovi, kteří se sem přestěhovali ze slovenské Oravy v 50. letech.
Kaplička Poslední večeře Páně je umístěná mezi dolní budovou školy a dnešní horní budovou školy, která byla dříve domovem řezníka Lukesche. Z centra Špindlerova Mlýna sem vystoupáte po asfaltové silničce a po okruhu Mlynářovo kolečko, směrem na Dřevařskou cestu. Rekonstrukce probíhala v letech 2013 a 2014; odborné firmy provedly specializované práce, s jednoduššími pracemi pomohli místní dobrovolníci. Na střeše má kaplička pozlacenou báni s křížkem na vrcholu, do které byl na památku příštím generacím vložen seznam všech, kteří se na obnově kapličky podíleli (firmy, brigádníci, dárci i představitelé Špindlerova Mlýna). V kapličce umístěný obraz Poslední večeře Páně je kopií původního vyřezávaného obrazu a jeho autorem je pan Lapato z Běloruska, pracující ve Špindlerově Mlýně.
Druhá kaplička – svatého Františka z Assisi – byla postavena až v roce 2007 v nadmořské výšce 1150 metrů, na úbočí hory Malý Šišák. Najdete ji zhruba 6 km nad Špindlerovým Mlýnem, v sousedství hotelu Erlebachova bouda (kolem pojedete nebo půjdete, když zamíříte na známou Špindlerovu boudu). Postavit ji nechali manželé Tomáškovi, majitelé Erlebachovy a Josefovy boudy. Kaplička postavená z místního kamene má krásná vitrážová okna a prosklenou přední stěnu věžičky, díky čemuž je vidět zvon sv. Anežky. Zajímavostí je, že zvon rozeznívá každý den v poledne sám Jiří Tomášek. Nad vchodem kapličky je umístěna socha sv. Františka z Assisi. A proč je kaplička zasvěcena právě sv. Františkovi z Assisi? Protože je patronem zvířat, přírody a ekologie – a to se právě sem do hor hodí :-) Je ale ještě jeden důvod, a tím byl vánoční zvyk sv. Františka z Assisi: stavění betlémů. Protože na místě kapličky stál původně kamenný betlém (dnes je přemístěný a stojí před vstupem do kapličky).
Tato krkonošská kaplička
opravdu žije. Tradicí se již stala každoroční pouť, která se
koná první neděli před nebo po svátku sv. Františka (4. října)
nebo v zimě Horská slavnost Tříkrálová. I když kaplička není
velká, často se tu slouží mše a v posledních letech si sem čím
dál častěji jezdí budoucí manželé říci své „ano“.
Možná sem někdy zavítáte i vy? Věřte mi, že nebudete litovat!
ChytráŽena.cz