Jednou jsme se s mým manželem chystali do Zoo do Brna a jedna kolegyně z práce mi poradila, že máme navštívit i Kapucínský klášter v Brně a hlavně jeho kryptu. Jsem moc ráda, že jsem ji poslechla, neboť je to velmi zajímavý historický zážitek. A taky velmi silný zážitek.
Tento tzv. Kostel Nalezení svatého Kříže stojí v centru
Brna na Kapucínském náměstí. Tento kostel je druhý nejstarší kostel kapucínů na
českém území. A právě v prostorech pod kostelem je krypta, kde jsou
ostatky (sušené mrtvoly) kapucínských mnichů a dalších významných osobností.
Ostatky jsou staré několik set let. Krypta byla založena v polovině 18.
století a založil ji Mořic Grimm. Těla byla mumifikována přirozenou cestou a to
pomocí průduchů v pilířích kostela, z nichž plynul volný přísun
vzduchu. Podíl na přirozené mumifikaci má také vhodné složení půdy.
Mezi osobnosti, které zde odpočívají, patří např. František Trenck (velitel pandurského pluku, byl odsouzen k doživotnímu žaláři na hradu Špilberk). František Trenck byl po své smrti na své osobní přání pohřben právě zde v kapucínském klášteře, bohužel s okovy a řetězy na rukou. Jeho tělo je vystaveno v krásné prosklené rakvi. Dále je zde pohřbený např. baron František Josef Kotulínský s manželkou Eleonorou, Jakub Kuneš z Rosenthalu (nejstarší dochovaná mumie, městský radní, zemřel v roce 1658), Martin Stiller, polní maršál Philibert, dvorní lékárník Kašpar ze Šterneku atd. Zajímavá je také mumie 12letého chlapce, který údajně náhle zemřel u oltáře. Někteří mrtví mají na sobě zachován i původní oděv či kousky usušeného lidského masa. Výraz obličejů v některých tvářích mumií je strašný a místy i děsivý.
Vstupné do krypty činí pro dospělé 60,- Kč a pro děti 30,- Kč,
pokud máte ovšem malé děti a bázlivé, tak bych návštěvu nedoporučovala. Hrobka
je místy i strašidelná. Opravdu se jedná o skutečné mrtvoly.
Myslím, že tento tip stojí za výlet. Pro mě to byl doopravdy silný a nezapomenutelný zážitek, ale upřímně - už bych kryptu nikdy nenavštívila.
ChytráŽena.cz