Hlavní hrdina filmu Karate Kid, dvanáctiletý Dre Parker (Jaden Smith) mohl klidně být tím nejpopulárnějším klukem v celém Detroitu, ale poté, co je oba kariéra jeho matky zavede do Číny, má s navazováním přátelství se svými vrstevníky velké problémy.
Nakonec se mu podaří najít si cestu ke své spolužačce Mej Jing, kterou, jak se zdá, Dre také zajímá, ale jejich přátelství záhy narazí na kulturní odlišnosti. A Dre si navíc znepřátelí třídního rváče Čchenga. Dre zná sice základy karate, ale v zemi kung fu mu to k ničemu není a Čcheng mu snadno dá za vyučenou. Dre, který se v cizí zemi cítí zcela osamoceně, nemá jinou možnost než se obrátit s prosbou na údržbáře pana Hana (Jackie Chan).
Ten o sobě tají, že je mistrem kung fu, ale začne Dreho trénovat na nadcházející kung fu turnaj, kde by se mohl Čchengovi postavit. Zatímco mu pan Han vysvětluje, že kung fu nestojí na úderech a chvatech, ale na rozvážnosti a klidu, zjišťuje Dre, že postavit se třídním rváčům bude úkol, jaký v jeho životě neměl dosud obdoby.
„Dre Parker je sympatický americký chlapec, který musel odjet z Detroitu a teď se snaží zabydlet v Číně,“ říká Jaden Smith, který se v minulosti objevil po boku svého otce ve velice úspěšném snímku Štěstí na dosah a nyní se ujímá hlavní role filmu Karate Kid.
„Rozhodně to je pro něj velice náročné – má pocit, že zkrátka nikam nezapadá. Není to jeho záměrem, ale podaří se mu proti sobě poštvat několik školních rváčů. Nemá žádné kamarády a nemá kam jít, a tehdy zjistí, že místní údržbář, pan Han, je ve skutečnosti mistrem kung fu. Pan Han ho naučí kung fu a vznikne mezi nimi velice výjimečné pouto.“
Producent Jerry Weintraub, který produkoval jak původní filmovou sérii, tak i tento nový film, se domnívá, že má tento příběh trvalou hodnotu, protože jeho základ je zcela univerzální. „Ve finále jde o příběh otce a syna,“ míní. „Nejde tu ani tak o karate. To, co přetrvává, co děti oslovuje, je příběh chlapce, který touží po otci a mentorovi.“
Úkolu převést tento příběh do současnosti a inovovat ho se ujali producenti Will a Jada Pinket Smithovi, James Lassiter a Ken Stovitz, společně s režisérem Haraldem Zwartem. „Dospívající děti, díky kterým byl původní Karate Kid tak obrovským hitem, jsou nyní sami rodiči a mají vlastní děti,“ říká Lassiter. „Chtěli jsme jim připomenout film, který měli tak rádi – který máme všichni tak rádi – ale současně natočit moderní snímek, který se bude líbit i jejich dětem.“
Nový snímek nemohl být remakem – musel vystihnout původní témata, ale současně dokázat stát zcela samostatně. „Klíčem pro každého, kdo se pokouší pracovat s takhle klasickým materiálem, je ujistit se, že budete předloze dostatečně věrní, ale přesto najdete způsob, jak ji obohatit a přesunout do roku 2010,“ soudí Zwart.
Dost možná největším oříškem bylo obsazení role učitele. Tvůrci filmu potřebovali nějakou legendu – a v Jackiem Chanovi takovou legendu nalezli. „Upřímně, kdo jiný by to mohl být?“ ptá se Stovitz. „Jackieje jediný, kdo se pro takovou roli hodí. Když jsem si tak pro sebe řekl, že natáčíme Karate Kida s Jackie Chanem v roli pana Miyagiho, okamžitě jsem si pomyslel, že něco takového rozhodně chci sám vidět.“
Chan měl k příběhu filmu blízko, protože, jak přiznává, se do kůže mladého amerického hrdiny filmu dokáže velice snadno vcítit. „Takovýto příběh o někom, kdo se ocitl mimo své přirozené prostředí, zcela chápu,“ říká. „Asi před třiceti lety jsem se poprvé vydal do Ameriky. Když se ocitnete uprostřed zcela odlišné kultury, jde o velice děsivý zážitek.“
Když Chan souhlasil, že se role učitele ujme, bylo pro tvůrce zcela logickým krokem děj filmu ještě více otevřít. Mladý karatista se nyní přesouvá z Detroitu do čínského Pekingu – těžko byste mohli více zdůraznit zmíněný prvek o ocitnutí se mimo své přirozené prostředí. A protože se děj odehrává v Číně, bylo jasné, že bude třeba změnit i celou řadu dalších věcí – včetně bojového stylu. „Ocitáme se v nové zemi a já se učím kung fu,“ popisuje vše Jaden Smith.
„Důvod, proč se film jmenuje Karate kid, je ten, že si Dre na začátku filmu myslí, že se zvládnutými základy karate má šanci proti školním rváčům,“ říká Stovitz. „Ale v Číně ovládají kung fu i děti a jsou na něj odborníky. Takže pokud chce Dre přežít, musí se kung fu naučit také.“
Pojmenovat celý film Karate kid bylo samozřejmě také dobrou volbou, jak složit poctu původnímu snímku. „V původním filmu máme legendární scénu s voskováním auta,“ vzpomíná Zwart. „V tomhle filmu říká pan Han Dremu asi milionkrát, aby si oblékl bundu a pak si ji zase svlékl. Pokud jste původní film viděli, uvědomíte si spojitost.“
Premiéra filmu Karate kid je v našich kinech naplánovaná na 16. 9. 2010
Zdroj: Falcon.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz